Uzależnienie od leków i dopalaczy – jak z niego wyjść?

Uzależnienie od leków i dopalaczy jest równie silne i wyniszczające, jak od alkoholu czy narkotyków. Tak samo również nie powinniśmy zwlekać ze zwalczeniem w sobie potrzeby sięgania po używkę – im szybciej to zrobimy tym lepiej dla nas.

 

1. Dlaczego leki i dopalacze tak mocno uzależniają?

2. Jak radzić sobie z uzależnieniem? Gdzie szukać pomocy?

3. Czy leczenie obejmuje tylko kwestie fizyczne?

 

Dlaczego leki i dopalacze tak mocno uzależniają?

Leki to szczególna grupa środków, które w niekontrolowanym środowisku mogą stać się naszymi używkami. Zwykle istnieje wiele, często bardzo złożonych powodów, dla których pacjent nie jest w stanie przestać zażywać jakiegoś środka: przyzwyczaił się do braku odczuwania bólu, jest uzależniony od substancji aktywnych w konkretnym preparacie czy po prostu potrzebuje wziąć cokolwiek aby móc normalnie funkcjonować. Wszystkie te sytuacje są bardzo niekorzystne dla organizmu, ponieważ nadmierna konsumpcja leków obciąża wątrobę i inne elementy naszego układu pokarmowego oraz wydalniczego, w dłuższym terminie upośledzając ich pracę i przyprawiając nas o jeszcze więcej komplikacji zdrowotnych.

W przypadku dopalaczy jest nieco inaczej – zwykle jest to pierwszy krok przed spróbowaniem prawdziwych narkotyków. Niestety ze względu na to, że na rynku pojawiają się co i rusz nowe substancje, korzystając z dopalaczy nie jesteśmy tak naprawdę w stanie przewidzieć w jaki sposób wpłyną one na nasze ciało i umysł. To właśnie dlatego odtrucie po dopalaczach jest takie ważne – na dłuższą metę ich działanie może być dla organizmu nawet zabójcze.

 

Jak radzić sobie z uzależnieniem? Gdzie szukać pomocy?

Pierwszym krokiem na drodze do wyjścia z nałogu jest zdanie sobie sprawy z tego, że on faktycznie istnieje oraz szczere postanowienie poprawy swojej sytuacji. Kolejnym etapem powinno być odtrucie organizmu – to nie tylko nas wzmocni, ale również pozwoli lepiej poradzić sobie z syndromem abstynencyjnym, czyli zespołem bardzo szerokiego wachlarza dolegliwości, z którymi osoba uzależniona zmaga się po odstawieniu używki. Zaliczamy do nich między innymi ciągłe rozdrażnienie, napady agresji lub stany depresyjne, trzęsienie się rąk czy odczuwanie bólu.

Aby poradzić sobie ze skutkami odcięcia się od substancji uzależniającej zwykle wykonuje się detoks czyli odtruwanie organizmu. Działa ono dwuetapowo: najpierw pozwala naszemu organizmowi na pozbycie się szkodliwych produktów powstałych w wyniku metabolizowania używki, a potem dostarcza niezbędnych mikroelementów i elektrolitów, dzięki czemu możemy na nowo odżyć i lepiej poradzić sobie z kolejnymi działaniami prowadzącymi do wyjścia z nałogu. Więcej na ten temat znajdziesz pod adresem.

 

Czy leczenie obejmuje tylko kwestie fizyczne?

Oczywiście odstawienie używek jak leki czy dopalacze to nie tylko kwestia oduczenia naszego ciała zapotrzebowania na nie. Największą batalię przyjdzie nam stoczyć samym ze sobą i z naszym umysłem, który nieustannie będzie pragnął dawnych bodźców i którego tak naprawdę nigdy w pełni nie będziemy w stanie odwieźć od chęci powrotu do nadużywania środków, które nas uzależniły. Dlatego właśnie bardzo ważnym krokiem na drodze do całkowitej abstynencji jest pomoc psychologiczna, gdzie pod okiem i przy wsparciu profesjonalnego terapeuty nauczymy się żyć na nowo i kontrolować swoje zachcianki w taki sposób, by nie powrócić do stanu sprzed podjęcia leczenia. Na tym etapie jest również bardzo pomocne, gdy mamy bliskie osoby na które możemy liczyć i które nam kibicują.