USG ścięgna Achillesa – na ratunek biegaczom

Przeciążenia jakimi poddawane jest ścięgno Achillesa, sprawia, że jest to struktura narażona na uszkodzenia, na skutek wielokrotnego sumowania się mikrourazów. Jest jedną z najczęściej uszkadzanych tkanek w ciele człowieka. W wielu przypadkach na skutek licznych przeciążeń, określanych jako entezopatia lub tendinopatia, ścięgno Achillesa ulega powolnym zmianom degeneracyjnym. Na skutek degeneracji włókien kolagenowych tworzących ścięgno dochodzi do przeciążeń i w konsekwencji do zerwania najmocniejszego ścięgna w ciele człowieka.

Kto narażony jest na uszkodzenie?

Popularny Achilles pracuje każdorazowo w przypadku biegów lub wyskoków. Narażeni na jego uszkodzenia są głównie gracze uprawiający bieganie, tenis i piłkę nożną. Pierwszą oznaką problemów w tym obszarze jest stopniowe zwiększanie się bólu w okolicy pięty i powyżej niej. Ból wówczas występuje najczęściej w trakcie wysiłku i po zakończonych ćwiczeniach. Z czasem jednak występuje cały czas, powodując znaczny dyskomfort w codziennych czynnościach.

Objawy, wskazujące na konieczność wykonania USG ścięgna Achillesa:

  • sztywność i ból wzdłuż ścięgna, najczęściej rano
  • ból z tyłu pięty lub wzdłuż ścięgna, nasilający się w trakcie biegania lub chodzenia
  • ostry ból następnego dnia
  • występowanie ostrogi piętowej
  • obrzęk okolicy ścięgna Achillesa, mogący występować ciągle i nasilać się z ćwiczeniami

W przypadku, gdy w trakcie aktywności fizycznej usłyszałeś nagły „trzask” w okolicach pięty, może oznaczać to zerwanie ścięgna Achillesa. W zależności od rodzaju uszkodzenia (zerwania lub naderwania) aplikuje się odpowiednie leczenie – zachowawcze lub operacyjne.

W jaki sposób mogę zapobiec uszkodzeniom? Diagnostyka prewencyjna USG ścięgna Achillesa

Przede wszystkim każdy sportowiec – czy to zawodowiec, czy amator – powinien przed treningiem wykonać pełną rozgrzewkę, a po zakończonym wysiłku udać się na masaż lub rozluźnić mięśnie, ścięgna i powięzi za pomocą foam rollera (rollera piankowego). Dzięki temu poprawi się przepływ krwi w tkankach, co bezpośrednio wpłynie na zmniejszenie się skurczów mięśni i poprawę procesu regeneracyjnego. Ponadto warto zainwestować w dobre obuwie, dopasowane indywidualnie do potrzeb zawodnika. Można też zaadoptować specjalne wkładki ortopedyczne (np. FormThotics), które poprawią stabilizacje stawu skokowego i stopy. Prewencja w tym przypadku jest znacznie lepsza od późniejszego długiego i żmudnego leczenia.