USG jamy brzusznej, czyli wielowymiarowe możliwości

USG jamy brzusznej to badanie, które należy do podstawowych elementów diagnostycznych. Jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne. Pozwala wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych we wczesnym stadium i tym samym znacznie zwiększyć szansę na wyleczenie. Jeśli cierpisz na przewlekłe bóle brzucha lub biegunką, tracisz nagle wagę lub wyczuwasz guzy w jamie brzusznej to zdecydowanie powinieneś rozważyć wykonanie badania USG jamy brzusznej.

USG jamy brzusznej – na czym to polega?

Badanie ultrasonograficzne pozwala skutecznie uwidocznić zmiany w organach wewnętrznych ciała, które znajduje się w zasięgu fal emitowanych przez głowicę przyłożoną do powierzchni skóry. Dużą zaletą badania jest brak wykorzystania promieniowania rentgenowskiego, które jest szkodliwe dla organizmu. USG wykonywane jest w czasie rzeczywistym. Na jego podstawie można wykryć ewentualne nieprawidłowości – ocenie mogą ulec organy wewnętrzne, takie jak nerki czy wątroba. Skutecznie możemy także ocenić przepływ w naczyniach, które ja odżywiają i są głównymi naczyniami organizmu ludzkiego. W tym celu wykorzystuje się badanie dopplerowskie.

Kiedy wykonywać?

USG wykonuje się najczęściej w celu oceny struktur następujących organów wewnętrznych – pęcherzyka żółciowego, wątroby, trzustki, śledziony, nerek, aorty brzusznej lub innych naczyń znajdujących się wewnątrz jamy brzusznej. Na podstawie tego badania można skutecznie ustalić przyczynę występowania bólów brzucha, zaburzeń czynnościowych wątroby czy ewentualnego powiększenia narządów wewnętrznych, wyczuwanych w momencie wykonywania badania palpacyjnego przeprowadzanego przez lekarza. Za pomocą badania można także wykryć wodonercze, zapalenie wyrostka robaczkowego, obecność kamieni w nerkach lub pęcherzyku żółciowym czy powiększenie śledziony. Zastosowanie do celów diagnostycznych metody dopplerowskiego pozwala określić obecność guzów i wrodzonych nieprawidłowości, uwzględnić zwężenie światłą naczynia czy obecność przeszkody w przepływie krwi.

Przebieg badania

W większości przypadków lekarz w pierwszej kolejności przeprowadzi wywiad i przejrzy dotychczasową dokumentacje. Na jej podstawie dokona wstępnej diagnozy, a następnie poprosi o położenie się na leżance. Na obszar jamy brzusznej nałoży żel, który jest konieczny do prawidłowego przekazywania i odbierania fal, a następnie rozpocznie badanie. Trwa ono zazwyczaj kilka minut, po których lekarz przygotuje opis badania i opisze ewentualne nieprawidłowości w obszarze jamy brzusznej. źródło strony : https://chirurg-naczyniowy.warszawa.pl/usg-jamy-brzusznej-usg-brzucha/