USG jąder – podstawowe narzędzie w rękach mężczyzn

Usg jąder

USG jąder to bezbolesna, nieinwazyjna metoda diagnostyki nieprawidłowości związanych z wielkością i budową jąder oraz najądrzy. Wykonywane jest wyłącznie w specjalistycznych gabinetach urologicznych, pomimo, tego, że nie wymaga przygotowania ze strony pacjenta. Do najpopularniejszych dolegliwości, które związane są z bólem okolicy jąder zaliczyć możemy ból narządów moszny, torbiel jądra, guz i powiększenie narządów płciowych. Charakterystycznym objawem problemów tych okolic jest wyciek z cewki moczowej, nieprawidłowa sprężystość jądra w badaniu palpacyjnym lub przebyty uraz.

Samobadanie jąder

Badanie pozwala również skrupulatnie ocenić przyczynę braku jądra w worku mosznowym. Stanowi także skuteczną diagnostykę w przypadku niepowodzeń w rozrodzie. Wykorzystanie tej metody może pozwolić zdiagnozować wodniaka jądra lub żylaki powrózka nasiennego. Badanie usg jąder bez przeszkód może być wykonywane wielokrotnie u pacjentów w każdym wieku. Jest bezbolesne i całkowicie nieinwazyjne. Nie naraża pacjenta na szkodliwe promieniowanie. Lekarz w pierwszej chwili na skórę moszny nakłada specjalny żel, który umożliwia prawidłowe zobrazowanie badanych narządów. Następnie wykorzystuje specjalną sondę, uwidaczniając na ekranie monitora badane narządy i analizując ich budowę.  Jego rezultaty przedstawiane są w formie opisu bezpośrednio po badaniu.

Badanie jąder stanowi podstawową prewencję przed rakiem jądra. Regularne wykonywanie badania pozwala ocenić stan narządów rozrodczych mężczyzny, umożliwiając szybką i przemyślaną reakcję.

Co wykrywa usg jąder

Wykonując usg jąder dobry lekarz urolog może wykryć wiele nieprawidłowości, począwszy od niegroźnych wodniaków , przez niegroźne zgrubienia az po raka jąder , który jest najpoważniejszą postacią raka jaka występuję u mężczyzn. Od razu po wykryciu raka jąder powinno się poddać operacji wycięcia jądra i oddać materiał do badania histopatologicznego aby upewnić się czy nie ma żadnych przerzutów.