Ultrasonografia jąder 

Ultrasonografia jąder 

 

Usg jąder jest badaniem, które ocenia jądra, mosznę i najądrza. Pozwala stwierdzić, czy narządy są zdrowe, wyklucza wszelkie guzy, torbiele i nieprawidłowości. Badanie zwykle zlecane jest przez lekarzy w sytuacji, gdzie już widoczne są zmiany chorobowe, a nawet pojawiły się pierwsze objawy. Niestety mężczyźni czują skrępowanie przed wizytą kontrolną, a potem zwykle jest już za późno zapobiec, trzeba już leczyć. Usg jąder jest badaniem bezbolesnym. Wykonywane jest u mężczyzn w każdym wieku i trwa zaledwie kilka minut, jest do tego całkowicie bezpieczne i nie wytwarza szkodliwego promieniowania. Dzięki temu może być wykonywane wielokrotnie, w zależności od potrzeby. 

 

Kiedy wykonywane jest usg jąder Warszawa

 

Takie badanie wykonywane jest w szczególności, kiedy obserwuje się powiększenie, zmniejszenie, zaczerwienienie lub opuchliznę jąder, a do tego dojdą ból i dyskomfort odczuwany przez pacjenta w codziennym funkcjonowaniu. W momencie, kiedy lekarz podejrzewa, że u mężczyzny może mieć obecność rozwój guza czy wodniaka, także kieruje pacjenta na wykonanie usg, celem lepszego zobrazowania. Można wówczas określić stan guzów, zlokalizować ich położenie oraz określić formę zmiany ale także skontrolować przebieg terapii. Stany zapalne najądrza lub jądra albo krwiaki, ropień czy przepuklina mogą być wskazaniem do wykonania dokładnych badań obrazujących. Niedorozwój jądra, badź jego niezstąpienie do worka mosznowego, także są wskazaniem do wykonania badania usg. 

 

Jak wygląda badanie usg jąder? 

 

Pacjent jest poddawany badaniu w pozycji leżącej, na plecach. Lekarz umieszcza żel na jądrach pacjenta, dzięki któremu głowica aparatu będzie mogła przesuwać się bez problemu, po narządach badanego i poprawi jakość obrazu. Są sytuacje, w których lekarz prosi pacjenta o pozostanie w pozycji stojącej oraz poprosi o wstrzymanie oddechu, w ten sposób diagnozowane są żylaki powrózka nasiennego. W takim wypadku usg jąder jest jedyna metodą, dzięki której możemy wykryć guzki, ponieważ są one w początkowej fazie, są niewyczuwalne. Badanie rozpoczyna się od oceny zdrowej moszny, dzięki ultradźwiękom możliwe jest skontrolowanie ich wielkości i pozostałych parametrów. Jest badaniem dość niekomfortowym dla mężczyzny, z uwagi na aplikację chłodnego żelu i ucisku głowicy na jądra. Pacjent może odczuć lekkie podrażnienie okolic intymnych, jednak jest to badanie nieinwazyjne i bezbolesne, po jego wykonaniu wracamy bezpośrednio do funkcjonowania. 

 

Jak przygotować się do badania usg i kiedy go nie wykonywać ?

 

Zasadniczo nie ma specjalnych wytycznych, które należy spełnić przed wykonaniem badania. Jednak w sytuacji, gdzie wykonywana będzie u nas biopsja jąder, należy w trakcie badania usg poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, aktualnych chorobach, zwłaszcza tych, które zmieniają krzepliwość krwi. Do zwykłego rutynowego badania moszny, nie trzeba stosować żadnej diety przed badaniem, nie ma także potrzeby, aby pęcherz był pełen. Nie trzeba także wykonywać golenia okolic intymnych. Należy jedynie przyjść na badanie umytym i w ubraniach, które łatwo będzie zdjąć do badania. Warto na badanie zabrać ze sobą dokumentację medyczną, jeśli taką posiadamy i przedstawić lekarzowi nasze poprzednie leczenie lub wyniki badań.