Trzy nawyki, z których lepiej zrezygnować. Tylko jak to zrobić?

Każdy z nas posiada pewne nawyki, które zdążyły wejść w naszą codzienną rutynę a jednak są ewidentnie niezdrowe. W niniejszym tekście przyjrzyjmy się trzem nader popularnym szkodliwym przyzwyczajeniom, a także postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak sobie z owymi nawykami skutecznie poradzić.

Nawyk numer jeden: palenie papierosów

Czy wiesz, że przewlekłe palenie papierosów posiada swoją nazwę naukową? Nazwa ta to nikotynizm, czyli uzależnienie od nikotyny. Stałe palenie papierosów de facto nie powinno więc być nawet rozważane w kategoriach „szkodliwego nawyku”. Jest to bowiem po prostu uzależnienie, które niesie ze sobą szereg wybitnie niekorzystnych dla zdrowia efektów.

Choroby, które wywołuje palenie, są powszechnie znane. Informują o nich nawet obrazki zamieszczane na opakowaniach z papierosami. Pojawia się jednak kwestia, jak wyzwolić się z tego uzależnienia? Czy wystarczy przysłowiowa silna wola czy może też konieczne będzie zastosowanie nieco bardziej zaawansowanych metod?

Jeżeli palisz od kilku a tym bardziej od kilkunastu lat nie łudź się: rzucenie „z dnia na dzień” najpewniej okaże się całkowicie niemożliwe. Twój organizm uzależnił się bowiem na dwóch różnych płaszczyznach:

  1. Fizjologicznej,
  2. Psychologicznej.

Ta pierwsza to po prostu wpływ nikotyny na ośrodkowy układ nerwowy. Nie jest żadną tajemnicą, że palenie poprawia nastrój oraz daje efekt ukojenia stresu. Nikotyna przyczynia się bowiem do wzmożonego wydzielania endrofin oraz dopaminy. Dodatkowo komplikuje to kwestię rzucania papierosów.

Pierwsza rzecz, której potrzebujesz, to sprawdzone i efektywne leki wspierające wychodzenie z nikotynizmu. Niestety, bez wsparcia farmakologicznego(Więcej – ) poradzenie sobie z nałogiem będzie naprawdę trudne. Kolejna rzecz to wyrobienie nowej codziennej rutyny, takiej, w której coś zastąpi np. porannego papierosa. Musisz przygotować się również na to, że pierwsze 2-3 tygodnie mogą wiązać się z obniżonym nastrojem.

Nawyk numer dwa: niejedzenie śniadań

Ten osobliwy „zwyczaj” praktykuje wielu z nas. Przeważnie tłumaczymy to brakiem czasu, szybkim tempem życia, brakiem konieczności jedzenia z rana itd. Warto więc zdać sobie sprawę, że pomijanie śniadania może mieć naprawdę opłakane skutki, zwłaszcza jeżeli na czczo np. spożywasz kawę. Wychodzenie z domu z pustym żołądkiem to na dalszą metę, niestety, prosta droga do nabawienia się wrzodów tego narządu. Pamiętaj także, że poranna porcja witamin, mikroelementów, protein oraz węglowodanów jest po prostu niezbędna dla prawidłowej pracy twojego organizmu.

Jak jednak wykorzenić z siebie omawiany nawyk? Spróbuj zmusić się, aby przez co najmniej 5 dni codziennie rano zjadać porządne śniadanie. Szybko zauważysz ogromną różnicę, większą ilość energii, lepsze samopoczucie oraz brak problemów gastrycznych. Rezultat? Jeżeli spróbujesz powrócić do dawnego nawyku, twój organizm od razu da ci znać, że coś jest nie tak.

Nawyk numer trzy: napoje gazowane

Niestety, półki są pełne napojów gazowanych, a my nadal często gasimy pragnienie właśnie przy pomocy tego rodzaju produktów. Efekty? Lekarze wyliczają możliwe negatywne konsekwencje częstego picia słodzonych napojów, a są to między innymi:

  • otyłość,
  • choroby serca,
  • cukrzyca,
  • próchnica,
  • dolegliwości ze strony trzustki.

Jak więc widać, lista jest całkiem pokaźna i robi wrażenie(oczywiście jak najbardziej negatywne). Dobrze jest sobie uświadomić, że ludzki organizm nie jest naturalnie przystosowany do spożywania napojów w formie gazowanej. To wyłącznie wymysł przemysłu, na dodatek wymysł wybitnie szkodliwy.

Dobra informacja jest taka, że akurat ten nawyk łatwo jest wykorzenić. Wystarczy zamienić niezdrowe, gazowane picie np. na soki, zieloną herbatę czy chociażby wysokiej jakości napoje izotoniczne. W sklepach z suplementami sportowymi znajdziemy także dobre i pozbawione cukru napoje witaminowe, które również mogą stanowić ciekawą opcję.