Test na ojcostwo – czym jest i kiedy należy go wykonać?
Badanie pokrewieństwa jeszcze do niedawna było dosyć trudnym procesem. Obecnie wystarczy wykonać test na ojcostwo, by ustalić, czy jest się rodzicem danego dziecka, czy nie. Przeprowadzane współcześnie testy na ojcostwo dają wynik pewny oraz jednoznaczny.
- Czym jest test na ojcostwo?
- Kiedy należy wykonać test na ojcostwo?
- Czy można wykonać test na ojcostwo przed narodzeniem dziecka?
- Ile kosztuje test na ojcostwo
Czym jest test na ojcostwo?
Test na ojcostwo jest badaniem DNA, które pozwala na ostateczne określenie, czy poddawany badaniu mężczyzna jest ojcem dziecka, czy nie. Tradycyjne badanie opiera się na porównaniu profilu genetycznego dziecka z profile genetycznym domniemanego ojca. Tak przeprowadzony test może wykluczyć lub potwierdzić stopień pokrewieństwa tych dwóch osób. Do wykonania testu na ojcostwo konieczne jest pobranie próbek materiałów genetycznych oraz dostarczenie ich do laboratorium. Jako próbki można użyć wymazu błony śluzowej policzka bądź mikrośladu pozyskiwanego ze smoczka, szczoteczki do zębów, obciętego paznokcia, używanej chusteczki, gumy do żucia czy zużytego paska od glukometru.
Kiedy należy wykonać test na ojcostwo?
Test na ojcostwo może być wykonany zawsze, jeśli ojciec podejrzewa, iż nie jest biologicznym rodzicem dziecka. Test na ojcostwo robiony jest także wtedy, gdy jedna ze stron chce uznani ojcostwa, a druga się na to nie zgadza. Test na ojcostwo może zostać zlecony przez sąd. Wtedy też pobranie wymazu odbywa się przy świadkach, a wszystko to zostaje zapisane w protokole. Drugim sposobem na wykonanie testu na ojcostwo jest samodzielne jego wykonanie. By wykonać test na ojcostwo prywatnie, należy zdobyć zgodę prawnych opiekunów dziecka.
Czy można wykonać test na ojcostwo przed narodzeniem dziecka?
Ustalenie ojcostwa jest możliwe jeszcze przed narodzinami dziecka. Medycyna rozwinęła się tak, iż możliwe jest wykonanie testu już od 8. tygodnia ciąży. By wykonać test na ojcostwo przed narodzinami dziecka, można wykorzystać dwie metody. Pierwsza z nich wymaga użycia krwi ciężarnej oraz wymazu policzka domniemanego ojca, druga zaś pozwala na ustalenie ojcostwa poprzez płyn owodniowy oraz próbki pobrane od rodziców.
W przypadku metody pierwszej, z próbki krwi matki izoluje się DNA dziecka. Najlepiej dostępne jest ono w okolicach 8 tygodnia ciąży. Z wszystkich próbek, które podlegają badaniu, porównuje się indywidualne profile genetyczne oraz sprawdza, czy w konkretnych miejscach są do siebie podobne.
Ustalenie ojcostwa poprzez wykorzystanie płynu owodniowego może mieć miejsce dopiero w okolicach 15 tygodnia ciąży. Płyn ten zawiera w swojej strukturze komórki płodu, które pozwalają na wyizolowanie DNA dziecka. Dalsza procedura ustalania ojcostwa wygląda podobnie, jak w przypadku pierwszej metody.
Wynik testu na ojcostwo wykonany jeszcze przed porodem dziecka jest pewny i daje jednoznaczną odpowiedź na nurtujące pytanie dotyczące biologicznego ojca. Dzieje się tak, gdyż DNA dziecka nie zmienia się od jego poczęcia do narodzin, w późniejszych latach wciąż pozostaje takie samo. Przeczytaj więcej o badaniu na ojcostwo na .
Ile kosztuje test na ojcostwo
Badanie prowadzące do ustalenia ojcostwa nie jest małym wydatkiem. Jego dokładna cena zależy od laboratorium, do którego udajemy się z tym badaniem. Cena waha się od 500 do prawie 1500-2000 zł. W przypadku badania zleconego przez sąd, koszty zostają pokryte przez stronę przegraną. Najdroższym testem na ojcostwo jest ten wykonywany w 8 tygodniu ciąży. Wyizolowanie DNA dziecka z krwi matki może kosztować nawet 7000 zł.
Facebook Comments