Terapia depresji poporodowej

Terapia depresji poporodowej

Ciąża – cudowny stan, prawdziwe szaleństwo, dziewięć miesięcy oczekiwania na dziecko. Niemal każda kobieta w ciąży nie może doczekać się chwili, kiedy ujrzy swoją ukochaną pociechę, kiedy przytuli ją do serca, spojrzy w te cudowne oczy. No właśnie… Nie zawsze jednak rzeczywistość okazuje się być taka kolorowa, jakby mogło się nam wydawać. Przychodzi poród, pojawia się dziecko, przychodzi zmierzenie się z rzeczywistością. I co? Nagle okazuje się, że wszystko o czym myśleliśmy, zamienia się w koszmar. Dziś o depresji poporodowej i terapii, która może pomóc w jej leczeniu. Zapraszamy.

Czym jest depresja poporodowa?

Depresja poporodowa jest to upośledzenie funkcjonowania kobiety, której rolą staje się bycie matką. Pojawia się na świecie dziecko, nawet to długo oczekiwane, a kobieta zupełnie nie potrafi cieszyć się macierzyństwem i miłością do swojego dziecka. Nie ma na nic siły, nic się jej nie chce, a płaczące dziecko przyprawia ją o zawrót głowy. Smutek, przygnębienie, pesymistyczne myślenie. Pojawia się napięcie psychiczne, dziecko nie jest powodem do szczęścia, ale prawdziwym udręką. Matka nie chce się nim zajmować, unika kontaktu z ludźmi, szuka sposobów, aby mogła ona zostać sama.

Z jednej strony wpędza się w poczucie winy, że nie jest taką matką, jaką chciała być, z drugiej jednak strony zupełnie to wszystko jest poza jej kontrolą. Ona nie jest w stanie zapanować nad tym stanem i nie ma na niego absolutnie wpływu. Z całą pewnością depresja poporodowa to stan chorobowy, którego w żaden sposób nie można bagatelizować. To nie jest chwila, która zaraz minie, ale to choroba, którą należy jak najszybciej leczyć. Im bowiem szybciej to nastąpi, tym większa szansa, że ten stan minie, a kobieta będzie miała szansę na to, by móc tym macierzyństwem się cieszyć i czerpać z niego radość.

Niestety problem depresji poporodowej dotyka sporego odsetka kobiet. Nie ma tutaj znaczenia wiek kobiety, nie jest istotne jej wykształcenie, czy to, w jaki sposób zaszła ona w ciążę. Depresja ta dotyka bowiem zarówno kobiety po 20, po 30, jak również i 40 roku życia. Cierpią na nie panie mające wykształcenie zawodowe i wyższe. Jest to problem dla pań, które zaszły w ciążę w wyniku wpadki, jak również i tych, które starały się o dziecko wiele lat. Nie ma na to reguły. Jeśli ten problem się pojawia – należy natychmiast go leczyć.

Jakie są przyczyny depresji poporodowej?

Wiadomo, iż w okresie okołoporodowym pojawiają się ogromne wahania nastroju. Kobieta nie jest w stanie nad sobą w pełni zapanować, tracąc zupełnie kontrolę nad swoim ciałem. Jest to spowodowane przede wszystkim burzą hormonalną, jaka zachodzi w jej ciele. To wszystko jest przyczyną takiego stanu rzeczy, nad którym kobieta nie ma absolutnie żadnej kontroli.

W każdym przypadku depresja poporodowa może przybrać inny wymiar. Nie każdy stan przygnębienia jest problemem. Jeśli jednak nasila się i nie mija, profesjonalna pomoc stanowi klucz do sukcesu.

Terapia depresji poporodowej – czym jest?

Terapia depresji poporodowej to jedna z najbardziej skutecznych metod, jeśli w grę wchodzi próba walki z przywróceniem kobiety do stanu ,,normalności”. Psychoterapia ma za zadanie przede wszystkim uporać się z kryzysem. Można tutaj postawić między innymi na psychoterapię dla par, gdzie jedna i druga strona uczęszcza na specjalnie organizowane spotkania. Można również i wybrać terapię indywidualną, w której ma miejsce spotkanie kobiety z psychoterapeutą.

Jaki jest cel takiej terapii? Co ma nam ona dać? Tak naprawdę podstawą jest to, aby zrozumieć, że mamy problem i że potrzebujemy pomocy. Często niezrozumienie ze strony partnera czy dziadków powoduje, że kobieta zaczyna sama pogrążać się w coraz gorszym stanie. Nikt jej nie powie, że jest chora i wymaga pomocy, ale każdy ją wyzywa, ma do niej pretensje, wymaga czegoś, czego ona sama nie jest w stanie zrobić. Psychoterapia depresji poporodowej jest więc po to, by ten problem rozpoznać, a następnie poprzez rozmowy próbować go wyeliminować.

Depresji poporodowej nie da się wyleczyć na jednym spotkaniu. To nie przeziębienie, na które podamy sobie witaminy i tabletki, by móc poczuć się lepiej. Depresja taka wymaga konsekwentnych wizyt u psychoterapeuty, ciągłej pracy nad sobą, pokonywania lęków, zrozumienia pewnych rzeczy. Im szybciej zostanie podjęta, tym lepsze można dzięki temu uzyskać efekty.

Wybór odpowiedniej terapii poporodowej

Każda terapia ma za zadanie pomóc nam zrozumieć swoje problemy i znaleźć przyczynę ich występowania. U jednych kobiet depresja poporodowa ma delikatny przebieg, u innych ciężki, dosięgający momentu, gdzie młoda mama nienawidzi swojej pociechy i nie chce jej znać. W każdym przypadku należy podejść w pełni indywidualnie do kwestii leczenia młodej mamy, tak aby znaleźć klucz do rozwiązania jej problemu.

Niestety macierzyństwo nie zawsze jest takie, jakbyśmy tego chcieli. Czasami trzeba dać sobie pomóc, by jednak można było mieć szansę przeżyć je tak, jak tego pragnęliśmy będąc w ciąży.