Stulejka u mężczyzny – wstydliwy problem

Stulejka u mężczyzny – wstydliwy problem

 

Stulejka jest dość wstydliwym problemem, o którym mężczyźni z reguły nie chcą rozmawiać. Nie oznacza to jednak, że należy ten problem ignorować. Ignorowanie tego schorzenia, może powodować uciążliwe konsekwencje, jak chociażby ból podczas stosunku. Jak jednak rozpoznać stulejkę? Jakie są jej rodzaje? I wreszcie najważniejsze pytanie: w jaki sposób leczyć stulejkę? Na te i wiele innych pytań dotyczących tego wstydliwego schorzenia, znajdziecie państwo odpowiedzi w naszym poniższym artykule.

 

Co to jest stulejka?

 

Zanim przejdziemy do omówienia przyczyn, konsekwencji zdrowotnych oraz sposobów leczenia stulejki, spróbujmy sformułować definicję stulejki. Najprościej rzecz ujmując, stulejka to nienaturalne zwężenie napletka. W efekcie, niemożliwym jest zsunięcie go z żołędzi penisa. Defekt ten, definiowany jest jako anatomiczny. Należy też podkreślić, że defekt ten w takim samym stopniu może dotykać dorosłych mężczyzn jak i chłopców. Tak, jak w przypadku każdego schorzenia, im szybciej podejmiemy kroki mające na celu usunięcie stulejki, tym lepiej. To, co jest kluczowe, to fakt, że wiek nie ma tutaj znaczenia. Zabieg usunięcia stulejki można wykonać w każdym wieku.

 

Jak rozpoznać stulejkę?

 

W przypadku dzieci, stulejkę można rozpoznać nie wcześniej, niż w okolicy 3 roku życia. Wcześniej, napletek jest ściśle przylega do żołędzi i jest to absolutnie naturalne – napletek jest niemalże połączony z żołędziem za pomocą mastki. Mastka, jest to tłuszczowa wydzielina, zawierająca złuszczone komórki nabłonka oraz florę bakteryjną. Jeśli chcemy w jakikolwiek sposób sprawdzić, czy nasze dziecko dotknięte jest stulejką, pod żadnym pozorem nie powinniśmy próbować na siłę zsuwać napletka, ponieważ będzie to powodowało ból. W przypadku nastolatków oraz dorosłych, zsuwanie napletka na siłę – oprócz bólu – może powodować uwięźnięcie napletka w rowku zażołędnym a w skrajnych przypadkach – nawet do martwicy prącia.

 

Przyczyny występowania stulejki u mężczyzn

 

Stulejka może być zarówno uwarunkowana genetycznie, jak również może być ona wynikiem… Braku zachowania właściwej higieny. Niewłaściwa higiena, jak nietrudno się domyślić, powoduje powstawanie stanów zapalnych, a te powodują powstawanie ran. Stąd m.in. bierze się ból związany z tą wstydliwą przypadłością.

 

Nie tylko jednak niewłaściwa higiena może prowadzić do powstania stulejki u mężczyzn. Inną przyczyną są tutaj różnego rodzaju urazy napletka. Niewiele osób też zdaje sobie sprawę z tego, że przyczyną powstania stulejki u mężczyzn może być cukrzyca. Wiąże się to przede wszystkim ze wzrostem ryzyka wystąpienia zakażenia układu moczowego, choć nie jest to jedyny czynnik. W przypadku stulejki spowodowanej cukrzycą, dochodzą jeszcze zaburzenia w prawidłowym i szybkim gojeniu się ran. W przypadku kiedy zestawimy ten problem np. z częstymi urazami napletka, ryzyko wystąpienia stulejki drastycznie wzrasta.

 

Usunięcie stulejki – jak się je wykonuje?

 

Zabieg usunięcia stulejki polega na tym, że poszerzane jest ujście napletka, by w ten sposób mógł on bez najmniejszego problemu zsunąć się z żołędzi. W skrajnych przypadkach, konieczne jest wykonanie obrzezania. Paradoksalnie, druga opcja jest znacznie bardziej skuteczna, ponieważ trwale pozbywamy się problemu. Należy też zwrócić uwagę na leczenie po wykonaniu zabiegu. W tym przypadku, wymagane jest przez minimum dwa tygodnie utrzymywanie penisa w pozycji „stojącej”, ponieważ przyspiesza to gojenie się ran. Warto też stosować maści łagodzące ból. Przez jakiś czas po wykonaniu takiego zabiegu, pacjenci mogą borykać się ze zbyt dużą nadwrażliwością penisa na bodźce zewnętrzne, takie jak chociażby dotyk.

 

Oprócz zabiegu obrzezania, w celu pozbycia się problemu jakim jest stulejka, stosuje się także plastykę napletka. Wykonywane są nacięcia w jego obrębie, dzięki czemu możliwe jest poszerzenie struktury. Nie ma jednak gwarancji, że zabieg ten przyniesie oczekiwane rezultaty. Tylko i wyłącznie w przypadku wykonania zabiegu obrzezania mamy pewność, że problem stulejki już nie wróci.

Źródło strony: https://urolog-warszawa.pl