Stożek rogówki – co to za schorzenie?

Oko w kształcie stożka – czy to możliwe? Niestety tak. Stożek rogówki to choroba, w której zaawansowanym stadium może dojść do takiej właśnie sytuacji. Do tego niestety dołączają również objawy pogorszenia wzroku. Na czym dokładnie polega to schorzenie? I jak można z nim walczyć?

 

Czym jest stożek rogówki?

Rogówka, czyli najbardziej zewnętrzna struktura przedniej części oka, powinna być gładka, przejrzysta, a także mieć odpowiednią grubość. Dzięki tym cechom może spełniać kilka ważnych funkcji, m.in. ochraniać pozostałe części oka, a także skupiać i załamywać pod odpowiednim kątem wiązki światła, uczestnicząc w ten sposób w procesie widzenia.

 

Stożek rogówki to schorzenie, które coraz częściej występuje u młodych ludzi, szczególnie ok. 25-35. roku życia. W jego przebiegu dochodzi najpierw do nadmiernego ścieńczenia, a następnie uwypuklenia rogówki. W ten sposób przyjmuje ona kształt zbliżony do stożka. Charakterystyczne jest to, że u części pacjentów postępuje szybko, u innych znacznie wolniej, u jeszcze innych z okresami zaostrzeń. Są i tacy, u których przez długi czas utrzymuje się na tym samym etapie zaawansowania.

 

Jak objawia się stożek rogówki?

Występujące w stożku stopniowe uwypuklanie się rogówki zwykle niesie ze sobą określone dolegliwości. Do najczęściej pojawiających się możemy zaliczyć:

 

  • pogorszenie ostrości wzroku przypominające krótkowzroczność lub astygmatyzm, które w wielu przypadkach szybko postępuje;
  • nadwrażliwość na światło;
  • spadek jakości widzenia w słabym oświetleniu i po zmroku;
  • nadmierne łzawienie;
  • pieczenie, zaczerwienienie i swędzenie oczu;
  • uczucie potrzeby pocierania ich;
  • gorszą tolerancję soczewek kontaktowych.

 

Jak można walczyć ze stożkiem rogówki?

Stożek jest schorzeniem, którego w pełni wyleczyć się nie da – można jednak skutecznie hamować jego postępy i łagodzić związane z nim objawy. Warto przy tym pamiętać, że regularne badania wzroku u okulisty pozwolą wykryć nieprawidłowości nawet na bardzo wczesnym etapie zaawansowania. Do metod stosowanych terapii stożka rogówki zaliczamy:

 

  • Cross Linking – obecnie najpopularniejszy i najskuteczniejszy sposób walki z tym schorzeniem. Dzięki niemu możliwe jest zatrzymanie postępów choroby, a znane są również przypadki cofania się stożka rogówki po jego zastosowaniu. Szerzej opisujemy go nieco niżej.
  • Wszczepienie pierścieni rogówkowych Intacs – wszczepienie małych, przyjaznych dla organizmu specjalnych pierścieni, których zadaniem jest regulacja kształtu stożka.
  • Twarde lub hybrydowe soczewki kontaktowe – to rozwiązanie doraźne – nie hamuje postępów choroby, ale pozwala złagodzić objawy astygmatyzmu, które są jednymi z najczęstszych symptomów stożka rogówki.

 

Jak wygląda zabieg Cross Linking?

Cross Linking określany jest mianem złotego standardu w leczeniu stożka rogówki. To krótki zabieg (trwa ok. 35 minut), w trakcie którego najpierw nasącza się rogówkę roztworem witaminy B2 (ryboflawiny), a następnie poddaje się ją działaniu światła UVA o specjalnie dobranej długości fali. To pobudza komórki w rogówce do tworzenia tzw. wiązań krzyżowych, dzięki czemu zwiększa jej się sztywność i wytrzymałość, a kształt zostaje odpowiednio wyregulowany.

 

Zabieg jest bezpieczny dla pacjenta, a dzięki miejscowemu znieczuleniu całkowicie bezbolesny. W razie potrzeby można go wielokrotnie powtarzać. Oprócz tego, że hamuje postępy stożka i łagodzi objawy, pozwala również na odroczenie lub nawet uniknięcie poważniejszych powikłań choroby, w tym np. konieczności wykonania przeszczepu rogówki.

 

Po więcej informacji na temat stożka zapraszamy na stronę.

 

Skąd bierze się stożek rogówki?

Bezpośrednia przyczyna powstawania stożka rogówki nie jest jeszcze poznana. Istnieje jednak lista kilkunastu czynników, które zwiększają ryzyko jego wystąpienia. Zaliczamy do nich m.in.:

 

  • niektóre choroby genetyczne;
  • niektóre schorzenia narządu wzroku, np. zwyrodnienie barwnikowe siatkówki, retinopatia wcześniacza,
  • wrodzona łamliwość kości;
  • pocieranie oczu;
  • duża ekspozycja na światło słoneczne;
  • niezapalne choroby tkanki łącznej;
  • niepełnosprawność intelektualna;
  • schorzenia związane z atopią (np. atopowe zapalenie skóry);
  • wypadanie zastawki mitralnej;
  • błędy podczas korzystania z soczewek kontaktowych (np. zbyt długie noszenie ich, brak właściwej higieny podczas zakładania i zdejmowania).

 

Nie tylko stożek – co jeszcze może dolegać rogówce?

Innym nierzadko występującym schorzeniem rogówki jest zmętnienie. To sytuacja, w której dochodzi do utraty jej przejrzystości, w efekcie czego pojawiają się zaburzenia widzenia. Podobnie jak w przypadku stożka, również tutaj wiele zależy od stopnia zaawansowania choroby. Pierwszym etapem zmętnienia jest mgiełka, potem mówimy o plamkach, a w stadium ostatecznym – o bielmie.

 

Przyczyną występowania tego schorzenia może być nieleczone lub leczone nieprawidłowo zapalenie rogówki, a także urazy okolicy oka. W terapii można stosować specjalne soczewki kontaktowe, leki, a w bardziej zaawansowanych przypadkach także zabiegi – np. usunięcie nabłonka lub przeszczep rogówki.