Stomia

Stomia umożliwia wydalanie kału lub moczu do worka stomijnego, w sytuacji, gdy z przyczyn chorobowych nie jest to możliwe drogą naturalną. Czym dokładnie są worki stomijne i jak wygląda ich refundacja?

Stomia to chirurgiczne połączenie między skórą a jelitem grubym, jelitem cienkim lub moczowodem. Inne określenia stomii to: sztuczny odbyt, przetoka jelitowa, odbyt brzuszny, przetoka moczowa. Przez otwór w dolnej części brzucha chirurg wyprowadza fragment jelita, a ze względu na brak zwieracza zamykającego ujście jelita, konieczne jest, aby pacjent korzystał z worka stomijnego, do którego wpada treść jelita.

Czym się charakteryzuje worek stomijny?

Worek stomijny to specjalny pojemnik przeznaczony do zbiórki moczu lub kału. W przypadku dwuczęściowego systemu worka płytka stomijna stanowi oddzielną część, a w przypadku systemu jednoczęściowego części są ze sobą połączone. Jako że worek jest noszony pod ubraniem, pozostaje niewidoczny dla otoczenia. Osoby, które mają przetokę jelitową, mogą prowadzić aktywne życie, ponieważ worki stomijne zapewniają maksymalny komfort. Są wodoodporne, więc nie sprawiają problemu w czasie kąpieli. Rodzaj worka musi zostać dobrany do rodzaju stomii. Wyróżniamy:

  • Worki stomijne zamknięte – sprawdzają się w przypadku kolostomii (wyprowadzenie poza jamę brzuszną fragmentu jelita grubego). Okazjonalnie można też stosować je w ileostomii (wyprowadzenie poza powłoki brzuszne fragmentu jelita cienkiego). Są jednorazowe, więc nie trzeba przejmować się ich opróżnianiem. Po napełnieniu trzeba po prostu wymienić worek na nowy. 
  • Worki stomijne otwarte – są stosowane przede wszystkim przez pacjentów po ileostomii, mogą też być używane w przypadku kolostomii. Są wielorazowe – można je opróżnić, przepłukać i zastosować ponownie. 
  • Worki urostomijne – wyposażone są w kranik odprowadzający mocz i specjalny system, który uniemożliwia cofanie się płynu.

Czy worki stomijne są refundowane?

Na worki stomijne przysługuje refundacja z Narodowego Funduszu Zdrowia. Zlecenie refundacyjne wystawia lekarz specjalista. NFZ zwraca 100% wydatków do miesięcznego limitu kwotowego. Kwota refundacji jest zależna od rodzaju stomii i wynosi:

  • na urostomię – 480 zł,
  • na ileostomię – 400 zł,
  • na kolostomię – 300 zł,
  • na nefrostomię – 120 zł.

Na stronie  można dokonać zakupów z refundacją bez wychodzenia z domu. Wystarczy przejrzeć kategorie produktów, filtry dostępne warianty, wybrać ilość sztuk i rozmiar, a także podać dane z dokumentów refundacyjnych. Możliwa jest płatność elektroniczna lub przelew tradycyjny. Wygodne zakupy i szybka dostawa to zalety zakupów internetowych.