Specializacja lekarska w Niemczech

 

Trzeba przyznać, że jeśli chodzi o zostanie lekarzem, to jak najbardziej w Niemczech możemy liczyć na bardzo łatwy program, który pozwoli także Polakom dostać się tam na rezydenturę. Oczywiście trzeba przyznać, że wiele młodych lekarek i lekarzy korzysta dzisiaj z takiej możliwości, ponieważ oprócz lepszych warunków finansowych, taka rezydentura to również okazja do nabycia większego doświadczenia medycznego. Trzeba jednak pamiętać, że mimo wszystko musimy spełnić kilka obowiązków, aby faktycznie móc rozpocząć taką rezydenturę. Przede wszystkim musimy posiadać odpowiednie niemieckie prawo wykonywania zawodu potocznie nazywane Approbtion.

Potencjalne warunki przyjęcia na rezydenturę

W tym celu musimy być jakiś czas zameldowani na terenie Niemiec. Oczywiście nie jest to jeden z warunków, które musimy bezwzględnie spełnić, ponieważ po odpowiednim okazaniu pisma gdzie ordynator nas po prostu zatrudnia, to również jest to szansa na uzyskanie takiej rezydentury. Pamiętajmy jednak, że w przypadku młodych lekarzy bardzo duże znaczenie ma ogólny wynik egzaminu końcowego, który zdaje każdy student medycyny, który kończy szkołę. Oczywiście inną przeszkodą mogą być także problemy językowe. W takich wypadkach wymagana jest odpowiednia znajomość języka niemieckiego w stopniu co najmniej dobrym zarówno w mowie jak i piśmie. Nie da się ukryć, że taka specjalizacja lekarska w Niemczech otwiera nam jako lekarzom o wiele więcej możliwości. Warto podkreślić, że mimo wszystko taka specjalizacja w Niemczech to dzisiaj naprawdę spore możliwości rozwoju. Co więcej, lekarz przebywający na takiej rezydenturze, może zyskać potrzebne kwalifikacje, dzięki czemu będzie on mógł w przyszłości pracować w niemieckim szpitalu.

Znajomość języka i odpowiedni certyfikat

Należy jednak pamiętać, że osobne wymagania występują w różnych landach, dlatego musimy dokładnie dowiedzieć się, jakie warunki musimy spełnić w tym danym konkretnym landzie. Oczywiście poświadczenie znajomości języka jest tutaj równoznaczne z posiadanie właściwego certyfikatu językowego, wszystko zgodnie z warunkami Unijnymi. Oczywiście lekarz musi pozytywnie zdać taki egzamin ze znajomości terminologii medycznej, jest to podstawa, która sprawia, że w ten sposób coraz bliżej nam do odpowiedniej rezydentury. Rezydent w Niemczech otrzymuje swoje wynagrodzenie bezpośrednio ze strony szpitala, a nie z Niemieckiego Ministerstwa Zdrowia. Warto brać pod uwagę, że wspomniany rezydent, musi przepracować pełny okres bez rezygnacji, po to, aby zyskać odpowiednie kwalifikacje, które będą możliwe do wpisania w formie stażu.