Skuteczne ćwiczenia na żylaki

 

Badania wskazują, że regularna aktywność fizyczna może zmniejszyć ryzyko rozwoju żylaków. Dlatego osoby, u których ta dolegliwość została zdiagnozowana, powinny włączyć ćwiczenia do swojej codziennej rutyny, ponieważ dzięki temu mogą złagodzić objawy i powstrzymać jej postęp.

Jak aktywność fizyczna działa na żylaki?

Aktywność fizyczna pomaga w walce z żylakami na kilka sposobów. Po pierwsze, regularne ćwiczenia umożliwiają redukcję wagi, która u osób otyłych ma niebagatelny wpływ na progresję zmian naczyniowych i w ich przypadku jest szczególnie zalecana. Po drugie, aktywność fizyczna poprawia przepływ krwi przez naczynia krwionośne i zapobiega powstawaniu ewentualnych zastojów, które mogłyby wpłynąć na zmiany strukturalne naczyń. Po trzecie, pompa mięśniowa działająca podczas ćwiczeń, wywiera nacisk na naczynia kończyn dolnych, tym samym ułatwiając odpływ krwi do wyżej położonych regionów[1].

Rowerek na plecach

Jest to ćwiczenie, które można wykonać w zaciszu własnego domu. Do tego celu potrzebna jest tylko wygodna mata, na której należy położyć się na plecach, a następnie unieść nogi i zgiąć je w kolanach pod kątem 90 stopni. Później wykonujemy ruchy takie jak podczas jazdy rowerem – czyli naprzemienne zginanie i prostowanie kończyn w stawach kolanowych. Ćwiczenie to stymuluje mięśnie łydek i utrzymuje prawidłowy przepływ krwi. Na początek można je wykonywać w 2 – 3 seriach po 30 powtórzeń, a z czasem zwiększać intensywność.

Unoszenie nóg

To ćwiczenie również wykonuje się w leżeniu na plecach, a ręce spoczywają ułożone równoległe wzdłuż tułowia. Następnie wyprostowane w kolanach kończyny unosimy do góry- raz jedną, raz drugą i przez chwilę utrzymujemy w tej pozycji. Dzięki temu umożliwiamy odpływ krwi z dolnych części kończyn i zapobiegamy jej zaleganiu w tych obszarach. Ćwiczenie to powtarzamy 2 – 3 razy wykonując po 15 powtórzeń dla każdej nogi.

Rozciąganie w wykroku

W tym ćwiczeniu potrzebna będzie równowaga, dlatego stając w wykroku, osoby początkujące mogą podeprzeć się, wykorzystując np. krzesło. Ćwiczenie zaczyna się od zrobienia dużego kroku do przodu, ale tylko jedną kończyną. Druga zostaje w tyle, a jej kolano może opierać się o podłogę, podczas gdy kolano drugiej kończyny pozostaje w zgięciu pod kątem prostym. Plecy powinny być wyprostowane, brzuch napięty, a sylwetka stabilna. Ćwiczenie wykonuje się dla obu stron 10 – 15 razy, powtarzając kilka razy dziennie.

Leżenie z uniesionymi nogami

Jest to jedno z najprostszych ćwiczeń, które dodatkowo w świetny sposób pozwala się zrelaksować. Aby je wykonać, należy wygodnie położyć się na plecach, a następnie nogi wyprostowane w stawach kolanowych unieść jak najwyżej i oprzeć o ścianę w taki sposób, aby pośladki były lekko uniesione. To ćwiczenie szczególnie przyda się osobom, które cierpią na bolesne i opuchnięte kończyny po całym dniu pracy[2].

Inne sposoby na żylaki

Swoim naczyniom krwionośnym można również pomóc, sięgając po preparaty o żelowej formule z heparyną, które są stosowane w leczeniu wspomagającym w chorobach żył powierzchownych takich jak: zapalenia żył, zakrzepowe zapalenia żył i żylaki kończyn dolnych. Wysoką skuteczność gwarantuje heparyna sodowa dzięki swoim przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym i przeciwzakrzepowym właściwościom.