Schodołazy dla niepełnosprawnych – co warto o nich wiedzieć?

Niepełnosprawność fizyczna utrudnia codzienne funkcjonowanie każdemu, kto się z nią zmaga. W szczególnie ciężkiej sytuacji są osoby na wózkach inwalidzkich, które zamieszkują w starych kamienicach lub blokach bez windy. Każde wyjście z domu wiąże się dla nich z koniecznością pokonania wielu schodów. Czy można im jakość pomóc? Rozwiązaniem są schodołazy dla niepełnosprawnych.

 

1. Czym są schodołazy?

2. Schodołazy dla niepełnosprawnych – urządzenia, które dają nadzieję

 

Poruszanie się na wózku inwalidzkim wiąże się z wieloma trudnościami, jednak osoby niepełnosprawne coraz częściej mogą liczyć na wsparcie. Dużą nadzieję dają im liczne ułatwienia technologiczne, dzięki którym możliwe jest samodzielne funkcjonowanie. W starych budynkach bez windy niepełnosprawni wciąż muszą prosić o pomoc. Aby dać im szansę na samodzielność, stworzono schodołazy. Sprawdź, czym są schodołazy dla niepełnosprawnych.

 

Czym są schodołazy?

 

Schodołaz to nic innego niż urządzenie, które umożliwia osobie niepełnosprawnej pokonanie bariery architektonicznej w postaci schodów. Dzięki nim niepełnosprawny jest „sprowadzany” bezpiecznie na parter, skąd samodzielnie może wyjść z budynku. Urządzenie pomaga również podczas wchodzenia po schodach do góry.

 

Schodołazy dla niepełnosprawnych nie wymagają wstawania z wózka ani przesiadania się na specjalne krzesełka. Wystarczy przymocować do nich wózek i zabezpieczyć osobę siedzącą na nim przed upadkiem. Następnie uruchamia się schodołaz, który przemieszcza się wraz z osobą niepełnosprawną w wybranym kierunku. Dzięki temu urządzenie pozwala przemieszczać się bez pomocy osoby trzeciej. Sprzęt ułatwia również opiekę nad osobą niesamodzielną, która przez całą dobę wymaga pomocy – opiekun nie musi już dźwigać ciężkiego wózka i podopiecznego.

 

Schodołazy dla niepełnosprawnych – urządzenia, które dają nadzieję

 

Schodołaz gąsienicowy i schodołaz kroczący umożliwiają osobom niepełnosprawnym pokonywanie schodów w niemalże każdym budynku. Nieważne, czy schody są strome, czy są pomiędzy nimi spoczniki, czy też są to schody spiralne. Sprzęt daje nadzieję, że żadna bariera architektoniczna nie odbierze osobie na wózku inwalidzkim możliwości wychodzenia z domu lub korzystania z miejsc, do których osoby sprawne docierają bez żadnego problemu. Schodołazy są dzięki temu coraz chętniej zamawiane przez liczne instytucje publiczne, spółdzielnie mieszkaniowe i fundacje, które wspierają niepełnosprawnych w codziennym funkcjonowaniu. Jest to dla nich jeden z najważniejszych wynalazków ostatnich lat.