Rwa kulszowa -przyczyny , objawy skuteczne leczenie.

Rwa kulszowa – czyli drętwienie nogi

Rwa kulszowa jest jedną z najczęstszych dolegliwości, z którymi musimy się borykać. Przyczyny jej powstawania są jednak bardzo różne, nierzadko też warunkowane są genetycznie. Nie oznacza to jednak, że musimy godzić się na to, aby rwa kulszowa utrudniała nam życie. W jaki sposób rozpoznać pierwsze objawy rwy kulszowej? Jak leczyć to schorzenie a przede wszystkim: Czy są jakieś metody, które skutecznie zapobiegają jej powstaniu? Na te i wiele innych pytań związanych z rwą kulszową, znajdziecie państwo odpowiedzi w naszym poniższym artykule. 

Co to jest rwa kulszowa?

Zanim przejdziemy do szczegółowego wyjaśnienia przyczyn oraz omówienia sposobów leczenia rwy kulszowej, spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące tego, czym dokładnie jest rwa kulszowa. Schorzenie to, najczęściej potocznie nazywane jest „korzonkami”. Wynika to przede wszystkim z tego, że zaliczane jest ono do grupy schorzeń „zespołów korzeniowych”. 

Wyróżniamy trzy rodzaje rwy kulszowej. Zaliczają się do nich: Rwa kulszowa ramienna, lędźwiowa i udowa. 

Co powoduje rwę kulszową?

Szacuje się, że około 80% polskich pacjentów, miało przynajmniej raz w życiu atak rwy kulszowej. Tym samym, nie będzie żadnym nadużyciem stwierdzenie, że jest to jedno z najczęstszych schorzeń, z którymi musimy się borykać. Co jednak jest jego bezpośrednią przyczyną? Używając terminologii medycznej, można powiedzieć, że bezpośrednim impulsem do powstania rwy kulszowej, jest ucisk na nerwy rdzeniowe. Może być on spowodowany np. niewłaściwą pozycją siedzącą, nadmiernym wysiłkiem dla naszego kręgosłupa, jak również – może być on spowodowany brakiem odpowiedniej ilości aktywności fizycznej. 

Objawy rwy kulszowej – jak je rozpoznać?

Przede wszystkim, należy zacząć od tego, że rwa kulszowa, to schorzenie, które z reguły dotyka osoby po 40 roku życia. Nie należy jednak w związku z tym lekceważyć jego objawów, zasłaniając się tym, że skoro nie mamy lat 40, to na pewno nie dotyczy nas ten problem. Jak się okazuje, wpływ na to, czy rzeczywiście będziemy mieli problem z rwą kulszową ma nasz styl życia. Noszenie ciężkich przedmiotów w niewłaściwy sposób, brak aktywności fizycznej czy niewłaściwa pozycja siedząca w pracy przy komputerze, to tylko niektóre z przyczyn, które mogą powodować powstanie rwy kulszowej. Pierwszym objawem, który jest charakterystyczny dla rwy kulszowej, są nawracające bóle w okolicach odcinka lędźwiowo – krzyżowego kręgosłupa. Początkowo, występują one najczęściej po bardzo dużym wysiłku fizycznym lub też nadmiernym obciążeniu kręgosłupa. Kolejnym objawem są bóle okolic lędźwi połączone dodatkowo ze sztywnieniem kręgosłupa jak również przykurczem mięśni. Takie bóle mogą pojawiać się w nieregularnych odstępach czasu, np. co kilka miesięcy. 

Jak rozpoznać atak rwy kulszowej?

Atak rwy kulszowej, zwykle zaczyna się nagle. Impulsem do jego powstania, z reguły staje się sytuacja, w której dźwigamy gwałtownie jakiś ciężar lub też w nienaturalny sposób zmieniamy pozycję naszego kręgosłupa. Ból ten promieniuje, jest opisywany jako piekący a rozchodzi się od odcinka lędźwiowego, przez pośladki aż do nóg. Z reguły atak rwy kulszowej powoduje drętwienie i mrowienie w kończynach dolnych. Chory może mieć też znaczne problemy z poruszaniem się. Ból nasila się, kiedy np. kichamy lub intensywnie się śmiejemy. W zasadzie każdy ruch, który bezpośrednio będzie angażował nasz kręgosłup, może sprawiać nam ból. 

Jak zapobiegać powstawaniu rwy kulszowej?

Choć rwa kulszowa uznawana jest za jedno z najbardziej popularnych schorzeń, wcale nie oznacza to, że musimy być skazani na jej występowanie u nas. Jest szereg różnego rodzaju sposobów na to, aby uniknąć rwy kulszowej. Zdecydowanie tym najważniejszym, jest wdrożenie do naszego codziennego życia, odpowiedniej dawki aktywności fizycznej. Warto też zadbać o odpowiednią dietę. Nie od dziś przecież wiadomo, że nadwaga może powodować dość znaczące problemy z kręgosłupem. Starajmy się zatem pamiętać o tym, żeby się ruszać, zachować odpowiednią dietę oraz – nie przeciążać naszego kręgosłupa. Działając w taki sposób, z całą pewnością uda się wam uniknąć problemów związanych z występowaniem rwy kulszowej.