Przyczyny próchnicy u dzieci

Zdrowe zęby są ważne dla ogólnego stanu zdrowia każdego dziecka. Są niezbędne, aby jeść i rozmawiać. Prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej pomaga wyrobić dobre nawyki dentystyczne i kontynuować je wraz z rozwojem dziecka. Z kolei zła higiena jamy ustnej może prowadzić do infekcji, chorób lub innych problemów z zębami, w tym do próchnicy.

Prawidłowa higiena jamy ustnej u dzieci

Próchnica pojawia się, gdy nagromadzona płytka nazębna niszczy szkliwo i prowadzi do ubytku. Płytka nazębna jest lepką substancją pokrywającą zęby i tworzy się, gdy bakterie w jamie ustnej łączą się z pokarmem, kwasem i śliną. Ponieważ regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów może zapobiegać gromadzeniu się płytki nazębnej, ubytki często rozwijają się, gdy dzieci nie myją prawidłowo zębów.

Dzieci powinny myć zęby co najmniej dwie minuty dwa razy dziennie. Jednak niektóre maluchy myją zęby tylko raz dziennie. A czasem całkowicie zapominają o szczotkowaniu. Tu dużą rolę odgrywają rodzice, którzy powinni wspomóc swoje pociechy w nauce mycia zębów. Dzieci nie są w stanie samodzielnie dobrze szczotkować zębów do około 6 roku życia. Ważne jest, aby dorosły szczotkował zęby dziecka lub nadzorował tę czynność, dopóki nie osiągnie odpowiedniego wieku, aby czyścić zęby samodzielnie i dokładnie.

Niektóre dzieci nie używają nitki dentystycznej lub robią to nieprawidłowo. Ubytki mogą się również rozwijać, gdy płytka nazębna i cząsteczki jedzenia nie są usuwane z przestrzeni między zębami. Nici dentystyczne mogą być bardzo trudne w użytkowaniu dla dzieci, więc znowu rodzice muszą pomóc w tym ważnym kroku.

Zła higiena jamy ustnej nie jest jednak jedyną przyczyną próchnicy – ​​ważną rolę odgrywa również dieta. Istnieje większe ryzyko próchnicy zębów, jeśli Twoje dziecko spożywa dużo słodkich, klejących produktów bogatych w węglowodany czy skrobię (lody, ciasta, słodycze, krakersy, chipsy itp.).

Pamiętaj też, że dobra higiena jamy ustnej obejmuje regularne przeglądy stomatologiczne u stomatologa dziecięcego Piła. Tak samo jak dorośli odwiedzają dentystę co 6 miesięcy, powinieneś umawiać się na wizyty u dentysty ze swoimi dziećmi. Pierwsza wizyta u stomatologa powinna się odbyć wkrótce po tym, jak pierwszy ząb stanie się widoczny, czyli około 6. miesiąca życia.

Leczenie ubytków dziecka

Gdy Twoje dziecko ma ubytek, ważne jest, aby go wypełnić i zapobiec dalszej próchnicy. Prawie zawsze odbywa się to podczas jednej krótkiej wizyty w gabinecie dentystycznym. Dentysta dziecięcy zbada jamę ustną Twojego dziecka, a następnie omówi możliwości leczenia w oparciu o zaawansowanie próchnicy u małego pacjenta.

Należy pamiętać, że próchnica nie zawsze powoduje ból, więc rozpoznanie ubytku u dziecka może być trudne. Niepokojące mogą być poniższe objawy:

  • ciemne plamy na zębie,
  • białe plamy na zębie,
  • wrażliwość na zimne potrawy lub napoje,
  • obrzęk w jamie ustnej,
  • unikanie jedzenia,
  • osowiałość.

W większości przypadków leczenie wymaga usunięcia zepsutej części zęba i zastąpienia jej wypełnieniem. Wypełnienia to materiały umieszczane w zębach w celu naprawy uszkodzeń spowodowanych próchnicą. Nazywa się je również uzupełnieniami.