Problemy ze stożkiem rotatorów? Na ratunek USG Barku!

Stożek rotatorów – anatomia

Staw ramienny należy do najbardziej złożonych struktur w ciele człowieka. Zbudowany jest ze ścięgien, mięśni, więzadeł, błon maziowych i chrząstek. Badanie ultrasonograficzne pozwala zobrazować wszystkie te struktury. Jest bezbolesne i nieinwazyjne. Nie wymaga ponadto specjalnego przygotowania. Rozpoczyna się ono w momencie pokrycia newralgicznego miejsca specjalnym żelem. Wówczas lekarz diagnosta skanuje poszczególne struktury anatomiczne, obrazując sytuację wewnątrz stawu ramiennego.

W pierwszym momencie badania obrazuje najczęściej głowę długą mięśnia dwugłowego ramienia, która przechodzi przez staw i przyczepia się do łopatki. Co ciekawe, jest to jedyne ścięgno umiejscowione w naszym organizmie wewnątrzstawowo. Struktura ta oceniana jest pod kątem zmian zwyrodnieniowych i pourazowych. Najczęściej mamy do czynienia z płynem dookoła ścięgna, który gromadzi się w pochewce ścięgna. W następnej chwili ocenia się powierzchnie głowy kości ramiennej, badając nierówności występujące w jej zarysie. Są one powodowane najczęściej chorobą zwyrodnieniową lub urazem. Najważniejszą częścią badania jest jednak ocena stanu ścięgien stożka rotatorów, który złożony jest ze specjalnych czterech mięśni – mięśnia nadgrzebieniowego, mięśnia podłopatkowego, mięśnia obłego mniejszego i mięśnia podgrzebieniowego. Ścięgna te w miejscu przyczepu tworzą pierścień, który nazywany jest właśnie stożkiem rotatorów.

Usg barku

Badanie ultrasonograficzne pozwala zobrazować częściowe i całkowite uszkodzenia tych ścięgien. Zmiany te związane są najczęściej ze ścięgnem mięśnia nadgrzebieniowego. Równie często można spotkać się ze zwapnieniem w stożku rotatorów czy tendinopatią, które widoczne są w badaniu USG barku. Kluczowym aspektem badania jest wykonanie go zarówno w pozycji statycznej, jak i dynamicznej. Pozwala zobrazować to ograniczenia ruchomości.