Podstawowe badania okulistyczne

Podstawowe badania okulistyczne

Zawód okulisty jest niezwykle ważnym w świecie medycyny, gdyż zajmuje się on tym wszystkim, co związane jest z naszym narządem wzroku. Do okulisty możemy iść z różnych przyczyn. Problemy z widzeniem, stany zapalne, konkretne badania, obecność w oku ciała obcego. Okulista w każdym przypadku służy radą, pomocą i wsparciem, starając się postawić jak najbardziej trafną diagnozę, a po niej wdrożyć najlepsze leczenie. Wybierając się do lekarza okulisty, ten najpierw przeprowadza stosowny wywiad, a następnie wykonuje szczegółowe badanie oka. Jakie są usługi oferowane przez okulistę? Kiedy powinniśmy się do niego wybrać? W jakich sytuacjach jest on niezbędny?

Gdy zaczynamy gorzej widzieć…

Problemy z nieprawidłowym widzeniem ma wielu z nas. Dotyczy to dzieci, jak również i dorosłych. U jednych występuje wady wzroku, u innych wzrok pogarsza się pod wpływem starzenia się. Okulista przeprowadzając badanie ostrości widzenia, jest w stanie sprawdzić, jak nasz narząd wzroku widzi na odległość i jak widzi na bliskość. Do tego badania niezbędne są odpowiednie tablice, które zawieszane są naprzeciwko pacjenta w odległości 5 metrów. Na tablicach znajdują się cyfry, litery i symbole w różnej wielkości, które pacjent musi odgadnąć. Przy badaniu tym badając lewe oko należy zasłonić prawe i odwrotnie. Przy badaniu ostrości sprawdza się także wzrok wykorzystując małe tablice, które osoba badana czyta w odległości 30 centymetrów. Tak proste badanie, a jest ono w stanie bardzo wiele powiedzieć. Jeśli pacjent wszystko dokładnie widzi, okulista nie musi już dalej wykonywać żadnych innych badań. Kolejne badanie należy powtórzyć za jakiś czas, by zobaczyć, czy narząd wzroku nadal działa tak bezproblemowo. Jeśli z kolei widoczność u badanego pacjenta jest znacząco osłabiona, wówczas taka osoba musi przejść kolejne badania okulistyczne, by móc dobrać do niej odpowiednie okulary. Z pewnością w żadnym wypadku nie można bagatelizować problemów z widzeniem, bo nieleczone, może przyczynić się do jeszcze większych problemów. Aby dobrać odpowiednie okulary, należy przymierzać próbne szkła, aż do takiego momentu, gdy będziemy widzieć dobrze. Jeśli ktoś cierpi na krótkowzroczność, musi nosić okulary minusowe, jeśli dalekowzroczność, plusowe.

Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego

Kolejnym bardzo ważnym badaniem jest pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Ciśnienie mierzy się za pomocą urządzenia, które nazywa się tonometrem. Norma dla tego ciśnienia wynosi 10 – 21 mmHg. Okulista może wykonać je na dwa sposoby Jednym z nich jest działanie bezdotykowe drugim działanie bezpośrednio w kontakcie z okiem i wymaga wówczas znieczulenia kroplówkowego.

Szczegółowe badanie oka

Szczegółowe badanie oka to sprawdzenie narządu wzroku pod każdym względem. Okulista sprawdza między innymi ustawienie gałek ocznych i ich ruchomość. Dokonuje badania w lampie szczelinowej, która to pomaga okuliście sprawdzić z bliższej odległości, bo system optyczny powiększa obraz – każdy odcinek oka z niezwykłą precyzją i dokładnością. Takie badanie nie jest bolesne i z pewnością nie powinniśmy się go bać. Może co najwyżej powodować dyskomfort, gdyż na nasze oczy puszczona jest mocna struga światła, która może być mało przyjemna w odbiorze. Takie badanie przebiega bardzo szybko i spokojnie. Układamy brodę na specjalnej podstawce i patrzymy w punkt, w który każe patrzeć nam okulista. W takim badaniu można wykonać również sprawdzenie dna okna, dzięki któremu idzie na tej podstawie wykryć wiele chorób i występujących dolegliwości. Jeśli w badaniu pojawiają się jakiekolwiek nieprawidłowości, lekarz może skierować nas na kolejne badania, aby móc znaleźć przyczynę danego stanu rzeczy. Co więc można wykonać? Na przykład angiografię fluoresceinową, a więc kontrastowe badanie naczyń krwionośnych dna oka, badanie elektrofizjologiczne, OCT, a także USG gałki ocznej, bądź też badanie pola widzenia, jeśli istnieje podejrzenie jaskry.

Nie bójmy się okulisty

Bardzo dużo osób ma ogromne obawy przed tym, by udać się do okulisty. Samo wyciągnięcie z oka robaka przyprawia nas o dreszcze, a gdzie dopiero badanie, w którym okulista wkłada do oka jakiekolwiek narzędzia. W gruncie jednak rzeczy współczesna medycyna poszła do przodu i większość badań odbywa się bez ingerencji w oko. Przeprowadzone badania okulistyczne są całkowicie bezbolesne i nie ma z nimi absolutnie żadnego problemu. Trwają zaledwie kilka minut i szybko pozwalają nam stawiać odpowiednią diagnozę. Jeśli mamy problemy z prawidłowym widzeniem, jeśli coś nas boli czy też powoduje dyskomfort, to z całą pewnością nie można tego bagatelizować. Pamiętajmy, że problem z okiem sam nie minie i nie jesteśmy w stanie wyleczyć go żadnymi sposobami, jak nie poprzez pomoc okulisty. Czasami noszenie okularów okazuje się być koniecznością, ale na szczęście rynek tego asortymentu stał się tak bogaty i różnorodny, że dziś okulary na twarzy to trend, a nie smutny obowiązek. Pamiętajmy – zdrowie mamy tylko jedno i o swój wzrok dbajmy zawsze, bez względu na to, ile mamy lat.