Pierwsza wizyta u ginekologa wiąże się z obawami

Pierwsza wizyta u ginekologa wiąże się z obawami

 

Wizyta u ginekologa jest dla wielu dziewczyn i kobiet wydarzeniem bardzo stresującym, krępującym i trudnym do pokonania. Niejednokrotnie przywołuje przykre wspomnienia i źle się kojarzy. Tymczasem ginekolog to lekarz, który ma na celu pomóc nam, niezależnie od naszego wyglądu czy obaw. Jest to osoba, która najlepiej wie jak zadbać o nasze zdrowie. Jeśli wizyta ma być pierwsza, naturalną emocją nam towarzysząca jest strach, bowiem jest to dla nas coś nieznanego, być może nie mamy odpowiedniej wiedzy o przebiegu wizyty, stąd wydaje nam się, że przejdziemy koszmar. Nic bardziej mylnego! Wizyta u ginekologa nie jest taka zła, jak nam się wydaje. 

 

Kiedy czas na pierwszą wizytę u ginekologa?

 

Jeśli nie rozpoczęliśmy współżycia seksualnego, uważa się, że pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się przed ukończeniem 25 roku życia. Jeśli bowiem współżyjemy, taka wizyta powinna odbyć się w momencie rozpoczęcia życia seksualnego. Istnieje jeszcze jeden warunek, uregulowany prawnie, bowiem każda dziewczyna, która nie ukończyła 18 roku życia, na spotkanie do ginekologa powinna udać się z opiekunem prawnym. We właściwym momencie badania, zwykle osoba towarzysząca jest proszona o opuszczenie gabinetu, jednak informacje o stanie zdrowia, są udzielane opiekunowi.

 

Jak wygląda przebieg pierwszej wizyty w gabinecie?

 

Każda wizyta lekarska zwykle zaczyna się od wywiadu lekarza z pacjentem, tak jest i w tym przypadku. Lekarz zwykle zadaje kilka pytań, takich jak :

  • Kiedy wystąpiła pierwsza miesiączka oraz jak wyglądają cykle miesiączkowe? 
  • Czy choruje Pani na jakieś choroby przewlekłe? 
  • Czy jest pani kobietą współżyjąca?
  • Czy przeszła pani ciążę i poród?
  • Czy występują jakieś choroby w rodzinie?
  • Czy była pani już wcześniej na wizycie u ginekologa?

Następnie ginekolog Warszawa przeprowadzi badanie właściwe i poprosi, o rozebranie się od pasa w dół oraz zajęcie miejsca na fotelu ginekologicznym. Warto na pierwszą wizytę ubrać się w spódnicę, ułatwi to nasz komfort przy badaniu, ponieważ nie każdy gabinet posiada osłonki. Początkowo badanie zaczyna się od obejrzenia okolic płciowych dziewczyny. Ten etap jest całkowicie bezbolesny. Jeśli dziewczyna jest dziewicą, na tym kończy się badanie. W skrajnych przypadkach, jeśli lekarz uzna, że występują niepokojące zmiany, wymagające zbadania,które nie są widoczne przez powłoki brzuszne, wówczas następuje wykonanie usg przez odbyt. Jest to jednak bardzo skrajną i rzadką sytuacją, a już na pewno niestandardową. Jeśli jestesmy wspólżycjące, lekarz dodatkowo pobiera cytologię, poprzed uwidocznienie części pochwowej szyjki macicy. Cytologia odbywa się poprzez aplikację wziernika, a specjalną szczoteczką jest pobierany wymaz z szyjki macicy, który oddawany jest przez lekarza do badania. Cytologia jest pobierana w celu wykluczenia zmian nowotworowych szyjki macicy. Po pobraniu lekarz wykonuje badanie zestawione, dwuręczne, a więc jedną ręką dotyka szyjki macicy, a drugą przez powłoki brzuszne ocenia jej położenie, ruchomość, wielkość i ewentualny ból jajników. Zwykle na tym kończy się badanie, chyba że lekarz stwierdzi konieczność wykonania usg, wówczas jest ono dokonywane przez powłoki brzuszne lub przezpochwowo. U dziewic tylko przez powłoki brzuszne, z dodatkowo wypełnionym pęcherzem. Wizyta kończy się krótką rozmową, ewentulanymi pytaniami, czy przepisaniem recepty z lekiem lub antykoncepcją. 

 

Kiedy nie możesz zwlekać z pierwszą wizytą u ginekologa?

 

Poza momentem rozpoczęcia współżycia, ewentualną potrzebą antykoncepcji i przekroczeniem wieku 25 lat, kiedy zachodzi konieczność wizyty u ginekologa, istnieją jeszcze inne wskazania. Jednymi z nich niewątpliwie są niepokojące nas objawy, które nie pozwalają na komfortowe funkcjonowanie, a nawet sprawiają ból. Do podstawowych i bardzo częstych nieprawidłowości należy nieregularne miesiączkowanie, tzn. jest ono zbyt długie, zbyt krótkie, występuje krwawienie międzymiesiączkowe, towarzyszy nam bardzo ostry ból przy miesiączkowaniu, miesiączki są zbyt obfite. Pierwsze miesiączki zwykle przez pewien czas są nieregularne natomiast jeśli z tego powodu dodatkowo źle się czujemy, bo jesteśmy zbyt bardzo osłabione, kręci nam się w głowie, tracimy przytomność, może to być sygnałem do rozwijającej się choroby lub zaburzeń hormonalnych, co zdiagnozować może tylko ginekolog.  Inne niepokojące symptomy, wskazujące na przyspieszenie pierwszej wizyty u ginekologa, to stany zapalne, plamienia, upławy, ból podbrzusza. Może się okazać, że swędzenie jakie właśnie odczuwasz, to grzybica pochwy, lub pieczenie i zaczerwienienie okolic intymnych, to zapalenie sromu, które nieleczone może doprowadzić do nieodrwacalcnyh zmian.