Pajączki na nogach u kobiet po ciąży – czyli skleroterapia

Pajączki na nogach u kobiet po ciąży – skleroterapia czyli zamykanie pajączków
Z pewnością każdy z Was wie, czym dokładnie są potocznie nazywane „pajączki”. Nierzadko mieliście z pewnością okazję zaobserwować czerwone siateczki na nogach, które swoim wyglądem przypominają pajęczynę. To właśnie nic innego, jak popękane naczynka krwionośne. Wyróżniamy dwa rodzaje takiego schorzenia. Pierwsze z nich, czyli pajączki śródskórne, fachowo określane są mianem teleangiektazji. Charakteryzuje je to, że średnica, do której rozszerzają się naczynka krwionośne nie jest większa niż 1mm. To schorzenie dotyczy przede wszystkim naczynek włosowatych, które znajdują się tuż pod skórą. Drugim rodzajem schorzenia jest tzw. siateczka podskórna. To schorzenie ma miejsce w skórze właściwej i obejmuje ono cienkościenne żyły siatkowate. Zarówno pierwszy, jak i drugi rodzaj schorzenia, może bardzo niekorzystnie wpłynąć nie tylko na estetyczny wygląd naszych nóg, ale też może nieść ze sobą bardzo poważne schorzenia. Spróbujmy dowiedzieć się, jakie są dokładnie przyczyny powstawania „pajączków” oraz jakie są obecnie najskuteczniejsze metody ich leczenia.
Przyczyny powstawania pajączków
Pajączki mogą występować praktycznie u każdej osoby, niezależnie od płci czy wieku, jednakże prawdą jest, że w grupie największego ryzyka, jeśli chodzi o to schorzenie, znajdują się kobiety w ciąży. Wynika to przede wszystkim ze zmian hormonalnych, które zachodzą w ciele kobiety w ciąży, ale też na skutek znacznego zwiększenia się ilości krwi w jej organizmie. Wzrost wagi – szczególnie w przypadku kobiet ciężarnych – także ma niemałe znaczenie, jeśli mowa o przyczynach powstawania pajączków. Nie oznacza to jednak, że mężczyźni, którzy mają dużą nadwagę lub cierpią na jakikolwiek rodzaj otyłości, nie będą borykać się z tym schorzeniem. Nieprawidłowa masa ciała, także może powodować powstawanie pajączków, ze względu na znaczne zwiększenie obciążenia nóg. Inną z przyczyn, które mogą powodować powstawanie pajączków u każdego, jest brak jakiegokolwiek ruchu czy też szeroko pojmowanej aktywności fizycznej. Należy też być bardzo uważnym latem, kiedy wystawiamy naszą skórę na działanie promieni słonecznych i nie zapewnimy jej odpowiedniej ochrony. Opalanie się bez zastosowania odpowiedniego kremu z filtrem UV, także może spowodować występowanie pajączków.
Metody leczenia rozszerzonych naczynek krwionośnych
Skoro mamy już pełen ogląd sytuacji, jeśli chodzi o przyczyny powstawania pękających naczynek krwionośnych, należy przyjrzeć się dokładniej metodom leczenia tego schorzenia. Wśród metod leczenia i usuwania popękanych naczynek krwionośnych, zdecydowanie największy prym wiedzie skleroterapia. Polega ona na wstrzykiwaniu odpowiedniej ilości określonych substancji, które mają za zadanie, najprościej rzecz ujmując, zamknąć popękane naczynka. W zależności od tego, jak wiele mamy „pajączków”, skleroterapia może obejmować jeden zabieg ( w przypadku jednego naczynka) lub kilka ( w przypadku większej ich ilości). To, co jest też kluczowe, kiedy mówimy o skleroterapii, to fakt, że występują jej dwa rodzaje. Pierwszy z nich, tradycyjny, omówiony wcześniej, oraz drugi, który określany jest jako skleroterapia piankowa Tessariego. Polega ona na niczym innym, jak tylko na wstrzykiwaniu spienionego środka leczniczego w miejsce, w którym występuje „pajączek”. Dzięki temu, zamknięte zostaje pęknięte naczynko, a siatka „pajączków” nie tylko się nie rozrasta, ale też zanika. Niewątpliwą zaletą tej metody leczenia jest nie tylko fakt, że jest ona jedną z najskuteczniejszych, ale też – zdecydowanie najszybciej widoczne są jej efekty. Nie ma też żadnych przeciwwskazań, aby metodę tę stosować w przypadku leczenia pajączków u kobiet w ciąży. Zabieg trwa dosłownie kilka chwil, nierzadko wcale nie jest potrzebne jego powtórzenie. Musimy jednak mieć na uwadze przede wszystkim to, że im szybciej zaobserwujemy u siebie „pajączki”, tym większa szansa na to, że uda się je dość szybko wyleczyć. Pod żadnym pozorem nie należy też lekceważyć popękanych naczynek krwionośnych. Ich zaniedbanie, może doprowadzić do powstania np. żylaków.
Facebook Comments