Operacje kręgoslupa czy pomagają ?

Operacje kręgosłupa czy pomagają?

Obecnie wiele osób boryka się z problemami związanymi z kręgosłupem. Ból kręgosłupa spowodowany często nadmiernym siedzeniem, brakiem ruchu, a czasem innymi dolegliwościami bardziej skomplikowanymi. Co robić? Jak dbać o kręgosłup? Czy na ból kręgosłupa konieczna jest operacja?

Operacja kręgosłupa – czy trzeba?

Niektóre osoby mają bardzo poważne problemy z kręgosłupem, co czasem odbija się specjalistycznym leczeniem, a w niektórych przypadkach musi dojść do operacji. Obecnie medycyna jest na tak wysokim poziomie, że operacji kręgosłupa niekoniecznie trzeba się bać. Zdarza się, że takie rozwiązanie to nijako uwolnienie od bólu. Jeśli nie radzimy sobie z bólem, rehabilitacja nie daje efektów i kręgosłup wciąż boli to warto zastanowić się nad taką operacją.

Obecnie nowoczesne metody są bezpieczne i mniej inwazyjne, niż zwykła operacja kręgosłupa. Oczywiście żadna operacja czy zabieg nie postawi nas od razu na nogi, ale na pewno są metody, które pomogą nam szybciej wrócić do sprawności. Trzeba także zdać sobie sprawę, że żaden zabieg nie leczy całkowicie. One po prostu zmniejszają ból i dolegliwości z nim związane. Ważne jest, żeby stosować pewne zasady m.in. nie dźwigać, być aktywnym fizycznie w miarę możliwości, unikać zbyt długiego siedzenia. Być może stosując się do tych zasad ból trochę się zmniejszy.

A czym jest wertebroplastyka?

Metoda jaką jest wertebroplastyka ma na celu leczyć złamania trzonów kręgowych w chorobie jaką jest osteoporoza. Jeśli bólu związanego ze złamanym kręgiem nie da się powstrzymać tradycyjnymi operacjami to wtedy bardzo pomocna jest wertebroplastyka. Zabieg stosuje się także w przypadku zmian nowotworowych kręgosłupa.

Dzięki tej metodzie można wzmocnić trzon kręgowy oraz pozbyć się bólu. Jeśli chcemy zostać zakwalifikowana do zabiegu musimy posiadać ważny wynik rezonansu magnetycznego. Operacja polega na wstrzyknięciu cementu kostnego w złamany trzon. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, ale mimo to pacjent dostaje leki uspokajające.

Czym jest operacja krążków międzykręgowych?

Przepuklina krążka międzykręgowego powstaje, gdy jądro miażdżyste przemieszcza się na tył i wtedy to uciska na nerw lub worek oponowy. Ucisk powoduje najczęściej ból, który promieniuje do lędźwi, zaburzenia czucia oraz osłabienie mięśni. Operacja krążków międzykręgowych jest wykonywana techniką mikrochirurgiczną, ale można ją dokonać również używając do tego endoskopu oraz lasera. Do operacji krążków międzykręgowych mogą przystąpić pacjenci u których występuje ból ponad dwa tygodnie, mają problemy z ruchomością i czuciem i u których występują zmiany w badaniu radiologicznym.

Operacja kręgosłupa odbywa się przez wyspecjalizowanego lekarza w znieczuleniu ogólnym. Neurochirurg wykonuje cięcie na skórze pleców. Potem stara się dostać do kanału kręgowego za pomocą rozwieraczy. Po zsunięciu korzenia nerwowego udaje mu się przedostać do przepukliny, która w następnej kolejności jest usuwana. Pacjent chcąc przystąpić do operacji krążków międzykręgowych musi w pierwszej kolejności wykonać podstawowe badania oraz EKG i RTG. Jeśli osoba przystępująca do operacji posiada inne choroby współistniejące musi o tym powiadomić lekarza. W przypadku stosowania leków głównie przeciwkrzepliwych również należy skonsultować się z lekarzem. Cała procedura zabiegu trwa około 3 dni. Pacjent przyjmowany jest na oddział na czczo. Następnie ma wykonywany zabieg i już po trzech dniach od zabiegu wychodzi do domu.

Czym jest stabilizacja kręgosłupa?

Niektórzy pacjenci z bólami kręgosłupa mimo, iż mieli leczenie farmakologiczne i stosowali rehabilitacje dalej muszą mierzyć się z bólem. Jeśli wszystkie metody zawiodły warto skorzystać z nowoczesnych metod operacyjnych kręgosłupa. Stabilizacja kręgosłupa to zabieg operacyjny, który prowadzi do spondylodezy. Stabilizacje kręgosłupa głównie przeprowadza się przy silnych bólach czy urazach związanymi ze złamaniem kręgów. Taka stabilizacja czyli usztywnienie odcinka kręgosłupa obejmuje ten właśnie uszkodzony odcinek. Taki zabieg jest wykonywany przez lekarzy poprzez zastosowanie odpowiednich narzędzi i użyciu implantów czy śrub lub płytek.

Stabilizację kręgosłupa wykonuje się w przebiegu zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa z silnymi dolegliwościami bólowymi, w urazach ze złamaniem kręgów, deformacji kręgosłupa, kręgozmykach. Usztywnienie kręgosłupa obejmuje uszkodzony odcinek kręgosłupa oraz jego sąsiadujące zdrowe kręgi. Stabilizację wykonuje się przy użyciu odpowiednich, dedykowanych implantów, płytek lub śrub. Metoda ta polega na wprowadzeniu implantu w celu zlikwidowania ucisku na struktury nerwowe. Dzięki temu zostaje wyeliminowany ból, a pacjent wraca do sprawności. Operacja kręgosłupa jest na tyle bezpieczna, że pacjent w tym samym dniu może iść do domu. Do operacji mogą przystąpić osoby z choroba zwyrodnieniową dysków, z silnymi bólami kręgosłupa, posiadające deformacje takie jak skolioza czy kifoza kręgosłupa. Pacjenci z brakiem zrostu po poprzednich zabiegach, osoby posiadające niestabilność kręgosłupa także mogą skorzystać z takiej operacji.