Odszkodowanie powypadkowe a nieznany sprawca – co robić?

Sprawcy kolizji drogowej mogą działać pod wpływem silnych emocji, które sprawią, że kierowca ucieknie z miejsca zdarzenia w obawie przed konsekwencjami swoich czynów. Często tyczy się to szczególnie kierowców znajdujących się pod wpływem alkoholu. Kto w takiej sytuacji wypłaca odszkodowania powypadkowe? Co powinien zrobić poszkodowany w sytuacji, gdy policji nie da się ustalić danych osobowych sprawcy wypadku?

Nieznany sprawca – kiedy zachodzi ta okoliczność?

Najczęściej spotykaną sytuacją jest ucieczka sprawcy z miejsca zdarzenia. Jeśli nie uda nam się zapisać tablic rejestracyjnych takiego kierowcy, a w miejscu zdarzenia nie ma monitoringu, szanse na odnalezienie sprawcy są minimalne. Tyczy się to również sytuacji, w których nie byliśmy świadkami zdarzenia, np. nasz samochód został uszkodzony na parkingu. Nawet, jeśli sprawca zdarzenia jest nieznany, poszkodowany może otrzymać odszkodowanie komunikacyjne. Należy jednak działać zgodnie z procedurami, które zwiększą szanse na przyznanie zadośćuczynienia.

Warto zgłosić szkodę odpowiednim służbom

Choć kierowca nie ma obowiązku dzwonienia po policję w sytuacji drobnych kolizji, jeśli sprawca zdarzenia uciekł z miejsca wypadku, warto to zrobić. W innym razie mogą pojawić się poważne problemy z uzyskaniem odszkodowania. Funkcjonariusze przyjadą na miejsce zdarzenia i spiszą notatkę służbową, która będzie dowodem w sprawie, Warto także udokumentować straty robiąc wyraźne zdjęcia uszkodzeń. Te dwa proste kroki są niezwykle ważne, o czym przekonało się już wielu kierowców. Nawet jeśli nie uda się ustalić sprawcy, szanse na odszkodowanie po wypadku są całkiem spore.

Jeśli na skutek wypadku doszło do uszczerbku zdrowia, na miejsce powinno zostać wezwane Pogotowie Ratunkowe. Raport ratownika medycznego to kolejny istotny dowód, który będzie podstawą do otrzymania należnego odszkodowania Warszawa. Poszkodowany może również udać się do lekarza rodzinnego, który zleci niezbędne badania w celu udokumentowania uszczerbku na zdrowiu.

Kto wypłaca odszkodowanie, jeśli sprawca jest nieznany?

O interesy osób poszkodowanych dba Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. To właśnie ta instytucja zajmuje się wypłacaniem należnego zadośćuczynienia w przypadku, gdy sprawa zdarzenia jest nieznany. W praktyce, z odszkodowaniami wypłacanymi przez UFG bywa bardzo różnie. Niestety, nie brakuje nieuczciwych prób wyłudzania odszkodowania przez osoby, które same uszkodziły swój samochód. A zatem, jeśli kierowca nie dysponuje zeznaniami świadków, zdjęciami, zapisami monitoringu lub innymi dowodami, szanse na uzyskanie odszkodowania są niestety bardzo niskie.

Fundusz wypłaca odszkodowania powypadkowe w sytuacjach klarownych, gdy istnieją dowody na to, że poszkodowany mówi prawdę i rzeczywiście poniósł straty z tytuły działania nieznanego sprawcy. Takie odszkodowanie komunikacyjne obejmuje zarówno straty materialne, zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji, a także ewentualne zwrot środków związany z brakiem możliwości zarobkowania po wypadku. wypłacone przez UFG bywają jednak niskie. W takich sytuacjach można skorzystać z usług specjalnych firm odszkodowawczych, które będą ubiegać się o wyższe odszkodowanie w imieniu poszkodowanego.

Czy Twój ubezpieczyciel może wypłacić odszkodowanie?

Warto również rozważyć sytuację pod kątem obowiązków naszego ubezpieczyciela. W końcu wielu kierowców posiada również AC, które powinno chronić nas na wypadek kradzieży lub uszkodzenia samochodu nawet w sytuacji, gdy sprawca pozostaje nieznany. Owszem, w takiej sytuacji poszkodowanemu przysługuje odszkodowanie Warszawa, ale należy uzbroić się w cierpliwość. Firma ubezpieczeniowa zrobi wszystko, aby sprawdzić, czy nie jest to próba wyłudzenia pieniędzy. Dopiero wtedy, gdy udział osoby poszkodowanej zostanie wykluczony, nasz ubezpieczyciel może wypłacić należne zadośćuczynienie z polisy Autocasco.