Oczyszczamy organizm, czyli pora na detoks owocowo-warzywny!

Diety owocowo-warzywne, w tym diety sokowe, zyskują na popularności. Dlaczego tak się dzieje? Żyjemy w ciągłym stresie, nie zawsze prowadzimy higieniczny tryb życia, przyjmujemy leki, stosujemy używki i nie odżywiamy się zdrowo. To wszystko powoduje, że w organizmie gromadzą się toksyny. Są one często przyczyną przewlekłego zmęczenia, zaburzeń trawienia, pogorszenia jakości włosów i stanu cery oraz problemów z koncentracją. Dieta owocowo-warzywna jest sposobem na oczyszczenie organizmu z niechcianych toksyn. Można powiedzieć, że taki detoks stawia na nogi nasz organizm i daje mu nową energię do działania.

 

Zanim podejmiesz się przeprowadzenia tejże diety na własną rękę, zobacz na czym polega tego typu detoks oraz jak odpowiednio się do niego przygotować.

 

Dieta oczyszczająca – z czym to się je?

Zacznijmy od tego, że w założeniu dieta owocowo-warzywna nie jest dietą odchudzającą. Post aktywuje procesy, w wyniku których spalana jest tkanka tłuszczowa, jednak można określić to przyjemnym „skutkiem ubocznym”. Głównym celem jest oczyszczenie organizmu oraz powrót do równowagi psychicznej.

 

Jakie produkty możemy zatem spożywać, aby dieta była skuteczna?

  • wszelkie warzywa, z naciskiem na niskoskrobiowe (np. marchew, pietruszka, seler, burak), cebulowe, kapustne, liściaste, psiankowate (np. papryka, pomidor) i dyniowate,
  • nieduży dodatek owoców niskocukrowych, np. jabłka, jagody grejpfruty,
  • zielone pędy roślin, np. natka pietruszki, pokrzywa, szpinak, trawa z pszenicy,
  • woda, herbata owocowa i ziołowa, wywar z warzyw, niesłodzony kompot, soki warzywne i owocowe.

 

Duży nacisk kładzie się na picie zielonych soków z przewagą warzyw w składzie. Zielone pędy roślin zawierają enzymy, które oczyszczają krew, dostarczają tlen i ułatwiają trawienie. Wszystkie warzywa i owoce można spożywać w stanie surowym, jak i po obróbce termicznej.

Co z kolei jest niedozwolone podczas tego typu diety oczyszczającej?

  • produkty spożywcze inne niż owoce i warzywa (również kasze, zboża i pieczywo),
  • kawa, alkohol, słodzone napoje, mocna herbata,
  • palenie papierosów i stosowanie używek.

 

Dieta owocowo-warzywna – kolejne etapy