Obowiązkowe i rutynowe badania medyczne – o tym warto wiedzieć!

Podejmując nową funkcję na podstawie umowy o pracę, trzeba się liczyć z tym, że konieczne będzie wykonanie obowiązkowych, rutynowych badań, które umożliwią przyjęcie stanowiska. Mogą to być badania wstępne, okresowe lub kontrolne, co zależne jest od rodzaju pracy oraz zajmowanego stanowiska. Kiedy i gdzie należy je wykonać oraz co one obejmują? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedź na te i inne pytania!

Kto ma obowiązek wykonania badania?

Obowiązek wykonania badań medycznych nałożony jest na wszystkie osoby zaczynające pracę w nowym miejscu na podstawie umowę o pracę, a także wszystkich pracowników szykujących się do zajęcia nowego, innego stanowiska. Co więcej, badania medyczne muszą też wykonać studenci i uczniowie wybierający się na praktyki (szczególnie w zakresie gastronomii lub w miejscach, gdzie mogą być narażeni na czynniki szkodliwe dla zdrowia). Przy pracy z żywnością konieczne jest również badanie do celów sanitarno-epidemiologicznych. Takie testy diagnostyczne należy wykonywać z częstotliwością zależną od środowiska pracy i zajmowanego stanowiska.

Wybierając się na badania, warto przeznaczyć na to cały dzień i zapisać się również na inne testy kontrolne, na przykład badanie piersi, ginekologiczne czy też badanie pęcherza. Te i inne pakiety badań diagnostycznych znajdziesz.

Gdzie wykonać badania rutynowe?

Badania z zakresu medycyny pracy należy wykonać w centrum medycznym zajmującym się tego rodzaju wizytami. Może się okazać, że w Twoim zakładzie opieki zdrowotnej takowe testy nie są przeprowadzane i będziesz musiał umówić się do innej przychodni. Warto jednak pamiętać o tym, że wszelkiego rodzaju koszty wynikające z konieczności odbycia rutynowych lub wstępnych badań do pracy pokrywa pracodawca – w razie konieczności zapłaty na miejscu z własnej kieszeni, najlepiej poprosić o fakturę na firmę, w której będziesz pracować. Zazwyczaj na wykonanie badań przysługuje też dodatkowy dzień wolny.

Badania w medycynie pracy – czego się spodziewać?

Ważnym pytaniem pojawiającym się w głowie przed wyjściem na testy medyczne jest to, jakich badań można spodziewać się na miejscu. Przede wszystkim polegają one na przeprowadzeniu wywiadu, z którego lekarz może dowiedzieć się czegoś na temat stanu Twojego zdrowia, a szczególnie przebytych lub posiadanych chorób. Oprócz tego można spodziewać się pomiaru ciśnienia krwi, osłuchu serca oraz płuc. Zazwyczaj konieczna jest również wizyta u okulisty i ewentualne wydanie okularów. Co ciekawe, jeśli są one niezbędne do pracy, ich częściowe koszty może pokryć Twój pracodawca.

Nawet jeśli nie pracujesz…

Badania medycyny pracy mogą okazać się dobre dla Twojego zdrowia, szczególnie jeśli wykryte zostaną jakieś nieprawidłowości. Rozpoczęcie nowego zawodu to jednak nie jest jedyny powód, z którego warto się badać. Regularne testy diagnostyczne pomogą odpowiednio zatroszczyć się o zdrowie. Panie powinny pamiętać o wykonywaniu cytologii, badania piersi i badania moczu, natomiast panowie nie mogą zapominać o badaniu ciśnienia tętniczego i EKG.