Objawy stresu u dzieci

Dzieci stresują się tak samo jak dorośli, a niekiedy nawet bardziej. Rodzice nie zawsze są w stanie rozpoznać przyczynę stresu, ale objawy są dość łatwe do zauważenia, choć czasem nieoczywiste. Idealnie byłoby rozwiązać każdą problematyczną sytuację, która u malucha generuje stres, ale nie zawsze jest to możliwe. Można natomiast nauczyć dziecko, jak radzić sobie ze stresem. Dowiedz się, jakie mogą być objawy stresu u dzieci i jak im mądrze zaradzić.

 

 

Stres u dziecka – co go powoduje?

 

Powodów, z których dzieci się stresują, jest całe mnóstwo. Dziecko bardzo przeżywa sytuacje, w których czuje się niekomfortowo, ale stres może też czasem wynikać z nadmiernej ekscytacji nową przygodą czy zabawą.

 

Paradoksalnie stres może więc wynikać także z radosnych sytuacji. Należą do nich na przykład podróż w nowe miejsce czy wizyta w sklepie, gdzie dziecko dodatkowo bombardowane jest mnóstwem bodźców, które także mogą przyczyniać się do stresu i zmęczenia.

 

Dzieci stresują się zmianami, w tym nową dietą albo innym rytmem dnia. Te starsze bywają zestresowane szkołą, kontaktami z innymi dziećmi, ocenami oraz oczekiwaniami stawianymi im przez nauczycieli i rodziców. Przyczyny, z jakich dziecko się stresuje, nie zawsze są dla opiekunów jasne, ale objawów nie wolno przeoczyć i bagatelizować.

 

Jak objawia się stres u dziecka?

 

Małe dzieci, gdy się stresują, stają się zazwyczaj niespokojne i płaczliwe. Mogą reagować nadpobudliwym zachowaniem albo apatią. Dość częstym objawem stresu u dzieci są problemy ze strony układu pokarmowego, a także brak apetytu.

 

Do tych symptomów mogą dołączyć kłopoty z zasypianiem, złe sny i częste wybudzanie się w nocy. Starsze dzieci mogą mieć z powodu stresu problemy z koncentracją i nauką. Objawy stresu nierzadko są nieoczywiste, dlatego warto reagować zawsze, gdy zachowanie dziecka się zmienia.

 

Jak pomóc dziecku radzić sobie ze stresem?

 

Jest sporo sposobów, by pomóc dziecku radzić sobie ze stresem. Można zapisać je na zajęcia z jogi, gdzie nauczy się prostej medytacji i właściwego sposobu oddychania. Pomocna w rozładowaniu napięcia i stresu jest aktywność fizyczna, więc nie zabraniajmy dziecku wybiegać się po lekcjach na spacerze czy z kolegami.

 

Malucha można też nauczyć łatwych metod relaksowania się, na przykład podczas słuchania kojących dźwięków czy wyobrażania sobie przyjemnych okoliczności. Przede wszystkim należy z dzieckiem rozmawiać i tłumaczyć mu, jak może reagować w sytuacjach, które go stresują i próbować wspólnie rozwiązać problem.

 

Czy warto wspierać mikrobiom jelitowy dziecka w sytuacjach stresowych?

 

Stres może niekorzystnie wpływać na na mikroflorę jelitową. By wesprzeć pożyteczne bakterie, które wspomagają funkcjonowanie jelit, warto podawać dziecku synbiotyk Multilac Baby.

 

To suplement diety w postaci kropli, które można stosować już od 2. miesiąca. W skład Multilac Baby wchodzi probiotyk, czyli żywe kultury pożytecznych bakterii, i prebiotyk – fruktooligosacharydy*.

 

Multilac dla dzieci zaleca się podawać nie tylko w okresie jesienno-zimowym bądź przy antybiotyku, ale przy osłabieniu mikrobiomu w jelicie, który spowodowany jest stresem czy zmianą diety. Multilac Baby krople są łatwe w aplikacji i można przechowywać je poza lodówką. Multilac krople warto podać po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą **.

 

 

* Kropli Multilac Baby nie należy stosować w przypadku alergii (nadwrażliwości) na którykolwiek ze składników preparatu. Nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Suplement diety nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety. Istotne jest prowadzenie zdrowego stylu życia stosowanie zróżnicowanej diety dostarczającej organizmowi wystarczającą ilość składników odżywczych. Osad jest naturalną właściwością produktu. Nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia.

 

 

** Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego,bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagrażaTwojemu życiu lub zdrowiu. Suplement diety nie może być stosowany jako (substytut) zamiennik zróżnicowanej diety. Zrównoważona dieta i zdrowy tryb życia są istotne dla zachowania zdrowia.