Nowy popularny zabieg dla kobiet – waginoplastyka

Z roku na rok ten zabieg z zakresu ginekologii plastycznej staje się bardziej popularny. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się:

  • czym jest waginoplastyka,
  • jakie są efekty zabiegu,
  • jakie są przeciwskazania do zabiegu,
  • o czym należy pamiętać przed operacją,
  • jaka jest cena zabiegu.

Czym jest waginoplastyka?

Waginoplastyka to inaczej plastyka pochwy.  Jest jednym z najczęściej wykonywanych procedur chirurgicznych ginekologii plastycznej. W większości przypadków nie jest to operacja izolowana i w trakcie zabiegu dochodzi również do operacji przedsionka pochwy i krocza. Zabieg polecany jest Paniom, które mają za sobą przynajmniej jeden naturalny poród lub wkroczyły w okres po prokreacyjny. Dodatkowo rekomenduje się go kobietom, które mają problem ze spadkiem satysfakcji seksualnej. Inną grupą są kobiety, które nie rodziły nigdy dzieci i miały uczucie zbyt luźnej pochwy (w sytuacji intymnej, ale i codziennym funkcjonowaniu).

Waginoplastykę poleca się kobietom, które mają za sobą wiele porodów, chociaż występują przypadki, że panie nawet po jednym porodzie czują się niekomfortowo i są zdecydowane na zabieg.

Jakie są efekty zabiegu?

Główny efekt zabiegu to przywrócenie naturalnego pH okolic intymnych. Dzięki temu usunięta zostaje suchość i podatność na infekcje intymne. W połączeniu z HIFU dochodzi do złagodzenia, a czasem i redukcji wczesnego stadium problemów z nietrzymaniem moczu.

Przeciwwskazania do zabiegu

Istnieje kilka sytuacji, w których należy powstrzymać się od zabiegu.

  • okres ciąży oraz karmienia piersią
  • występująca choroba nowotworowa
  • występująca infekcja w okolicach intymnych
  • niepokojący wynik cytologi
  • planowanie ciąży w najbliższym czasie

Zalecenia przed operacją i po operacji

Zabieg powinien być poprzedzony wizytą konsultacyjną. W jej trakcie pacjent z lekarzem powinny omówić wszystkie zalecenia przedoperacyjne. Jak to zrobić? W trakcie dwóch tygodni przed planowanym zabiegiem zabrania się zażywania takich leków jak: aspiryna oraz jej pochodne(np. Acard), witamina E, a także leki przeciwkaszlowe i przeciwgrypowe. Dlaczego? Środki przedłużają krwawienie w trakcie zabiegu.

Dodatkowo do czasu operacji należy ograniczyć palenie do 3-4 papierosów w trakcie dnia na 3 dni przed zabiegiem. Bardzo ważną kwestią jest poinformowanie lekarza ginekologa o jakichkolwiek infekcjach, które miały miejsce na 2 tygodnie przed zabiegiem. Bezpośrednio 6 godzin przed zabiegiem należy powstrzymać się od jedzenia i picia. Ważne, aby zadbać również o depilację miejsc intymnych.

Okres hospitalizacji to jeden dzień. Jednak pacjentka musi pamiętać o innych zaleceniach t.j. odpowiednie odżywianie, unikanie wysiłku fizycznego oraz współżycia. Pierwsza wizyta kontrolna odbywa się po 7 dniach, kolejna po 4 tygodniach. Co ważne jeżeli pojawią się jakiekolwiek oznaki do niepokoju, należy zwrócić się do lekarza. Należy pamiętać o codziennej higienie, czyli podmywaniu oraz podsuszaniu szwów papierowym ręcznikiem.

Jaka jest cena zabiegu?

Cena plastyki pochwy za każdym razem jest ustalana bezpośrednio z pacjentką w trakcie spotkania kwalifikacyjnego. Zależna jest ona od budowy oraz zakresu zabiegu. Przybliżony koszt plastyki tylnej ściany pochwy, przedsionka pochwy i krocza to koszt rzędu od 6000 do 7500 złotych. W przypadku waginoperineointroitoplastyki oraz plastyki przedniej ściany pochwy koszt jest z przedziału 9000-11000 złotych.

 

Słyszałyście kiedyś o tym zabiegu?