Nowoczesne metody przeszczepu włosów

Nowoczesne metody przeszczepu włosów

Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii wiele problemów natury estetycznej przestało być problemem, z którym trzeba się borykać dożywotnio. Dotyczy to również łysienia Warto zdawać sobie sprawę, że niektóre typy łysienia należy leczyć farmakoterapią, bo tylko wtedy możliwe jest wyleczenie lub zneutralizowanie przyczyny wypadania włosów. W dzisiejszym tekście skupiamy się jednak na przypadkach, w których można dokonać na pacjencie przeszczepu włosów. Poniżej przedstawiamy szereg nowoczesnych metod, stosowanych na całym świecie i pozwalających osiągnąć najlepsze efekty wizualne.

Metoda abstrakcji grup mieszków (FUE)

FUE, czyli Follicular Unit Excision, to metoda, której główną zaletą jest niska inwazyjność. W tej technologii wybiera się pojedyncze mieszki włosowe z części potylicznej, a później przeszczepia się je do miejsc, w których pojawił się problem łysienia. Technologia nie pozostawia po sobie blizn, toteż pacjent po takim zabiegu może bez skrępowania nosić również bardzo krótkie fryzury. Mówiąc o bliznach, warto wspomnieć, że FUE nierzadko stosuje się również do przykrywania nieestetycznych blizn na głowie. Follicular Unit Excision to metoda polecana głównie osobom, borykającym się z łysieniem androgenowym. Ten typ łysienia pojawia się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, chociaż zdecydowanie częściej w tej drugiej grupie. Nierzadko z tym problemem borykają się już bardzo młodzi mężczyźni, w wieku 18-20 lat.

przeszczep włosówPodczas zabiegu używa się igły, której średnica wynosi min. 0,8 mm. Grupy mieszków zostają pobrane (niewielka ranka powstała w tym miejscu goi się w ciągu kilku dni), a następnie poszczególne mieszki są liczone oraz precyzyjne przygotowywane do przeszczepu włosów w miejsce dawcze. Ostateczny efekt w dużej mierze zależy od doświadczenia i umiejętności specjalisty – mieszki muszą być właściwie rozmieszczone i wszczepione pod odpowiednim kątem. Pełny wizualny rezultat ocenić można po 12-18 miesiącach od przeszczepu włosów.

Przeszczep grupy włosów (FUT)

FUT (Follicular Unit Transplantation) jest zabiegiem, który wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. W tym przypadku pobrany zostaje pasek skóry. Przeważnie jest to paseczek o szerokości ok. 1-1,5 cm i długości kilku centymetrów. Miejsce biorcze następnie zostaje zszyte. Najczęściej takim miejscem są okolice, które genetycznie są odporne na łysienie. Obecnie stosowane techniki pozwalają ograniczyć zauważalność blizny; należy zdawać sobie jednak sprawę, że z bliska będzie można ją dostrzec. Kolejny krok to wykonanie w miejscu biorczym otworków do transplantacji. Dzięki metodzie FUT możliwe jest pobranie dużej ilości zdrowych włosów w stosunkowo krótkim czasie. Przeszczep włosów tego typu polecany jest osobom, które borykają się z widocznym ubytkiem fryzury. Najczęściej do takiego zabiegu kwalifikuje się pacjentów z łysieniem androgenowym oraz po utracie włosów na skutek napromieniowania, oparzeń i różnorodnych urazów. FUT pozwala w dużej mierze odtworzyć bujną czuprynę. W większości wypadków pacjent bezpośrednio po takim zabiegu może samodzielnie wrócić do domu.

GHO

Ta nowoczesna technologia wyróżnia się znikomą inwazyjnością oraz bezbolesnością. Na początku lekarz dokonuje przystrzyżenia włosów w okolicy biorczej. Tak jak w innych metodach, tak i tutaj przeważnie jest to część potyliczna. Kolejny krok polega na pobraniu wszczepów. Dokonuje się tego za pomocą cienkiej igły (0,60-0,65 mm). Każdy z takich pobranych wszczepów posiada od jednej do trzech torebek włosowych. Następnie każdy taki element zanurza się w roztworze, który chroni wszczep przed ewentualnymi mikrouszkodzeniami. W kolejnym kroku specjalista znieczula okolicę, na której zajdzie przeszczep włosów. Za pomocą specjalnie wygiętej igły dokonuje następnie bardzo małych nacięć, w które wprowadzone zostają wszczepy. Powstałe mikroranki goją się ekspresowo; proces zajmuje tylko kilka dni. Podczas całego zabiegu pacjent nie czuje żadnego bólu i może w pełni się zrelaksować. Niestety nawet tak nowoczesna metoda wiąże się z jedną, dość poważną wadą, a mianowicie czasem trwania zabiegu. Pacjenci poddawani przeszczepowi włosów metodą GHO muszą uzbroić się w cierpliwość, bo cały proces może trwać nawet sześć godzin. W tym przypadku również bezpośrednio po zabiegu można udać się do domu. Należy jednak przestrzegać zaleceń lekarza, polegających m.in. na niemyciu głowy przez dwie doby oraz unikania promieni słonecznych przez okres około miesiąca. GHO, dzięki swojej wysokiej precyzji służy nie tylko do poprawiania bujności czupryny na głowie. Technologia wykorzystywana bywa również w przeszczepach włosów, m.in. na brodzie oraz brwiach.

Niezależnie od tego, na jaką metodę się zdecydujemy, należy pamiętać o ścisłym przestrzeganiu zaleceń lekarza przed i po zabiegu. To ważne, bo stosowanie się do tych reguł często decyduje o powodzeniu przeszczepu włosów oraz o ostatecznym efekcie. Na szczęście nowoczesne metody, stosowane w renomowanych klinikach nie tylko nie wymagają hospitalizacji, ale dają też bardzo zadowalające efekty.