Nocne zaciskanie zębów — objawy i sposoby leczenia

Czasami zdarza się, że mimo wielogodzinnego snu i sprzyjających wypoczynkowi warunków, pacjenci budzą się zmęczeni i obolali. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyny mogą być różne, ale jedną z najczęstszych jest zaciskanie zębów. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy ze swojej choroby przez wiele miesięcy, a nawet lat, czyli aż do momentu, w którym towarzyszące jej objawy zaczną obniżać komfort życia. Skąd się bierze nocne zaciskanie zębów? Jak sobie z nim radzić i dlaczego nie należy go lekceważyć? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Przyczyny zaciskania zębów w nocy

Mimo intensywnego rozwoju medycyny wciąż trudno jest całkowicie zdiagnozować przyczyny występowania nocnego zaciskania zębów. Jedną z najczęstszych przyczyn jest bruksizm. Choroba może mieć podłoże zarówno psychiczne, jak i stomatologiczne, dlatego poznanie jej prawdziwych przyczyn wymaga dokładnej obserwacji i doświadczenia. Na bruksizm bardzo często cierpią osoby, prowadzące stresujący tryb życia. Jednak nadmierna nerwowość nie musi być jedyną przyczyną wystąpienia choroby. Bruksizm dotyka dziś zarówno dzieci, jak i dorosłych, a odpowiadać ze niego mogą również duże wady zgryzu, prowadzące do nieprawidłowego ułożenia szczęki i zachodzenia zębów.

Innym powodem nocnego zaciskania zębów mogą być różnego rodzaju nerwice. Wskutek podwyższonego poziomu stresu, pacjenci nie tylko mocno „zagryzają” zęby w czasie snu, ale również trą o siebie górnymi i dolnymi zębami. Skutkiem takiego zachowania, jest przede wszystkim ból mięśni twarzy promieniujący w obrębie czaszki, który towarzyszy pacjentom niemal cały czas.

Sprawdzone sposoby leczenia

Szukając sprawdzonych i skutecznych metod zwalczania zaciskania zębów w ciągu nocy, warto przede wszystkim udać się do gabinetu stomatologicznego. Na fotelu dentystycznym, lekarz będzie miał okazję do zbadania jamy ustnej pacjenta, co pomoże mu postawieniu właściwej diagnozy i w wyborze najlepszej metody leczenia. Szukając pomocy, warto odwiedzić klinikę Warsaw Dental Center. Pracujący w niej lekarze, z pomocą najnowocześniejszej technologii, pomogą pacjentom w redukcji napięcia mięśniowego, a w rezultacie w pozbyciu się kłopotliwej dolegliwości, jaką jest nocne zaciskanie i zgrzytanie zębami.

Aby leczenie kłopotliwej dolegliwości przyniosło oczekiwane efekty, powinno się składać z kilku etapów. W pierwszym to pacjent musi zdać sobie sprawę z dolegliwości i ograniczyć zaciskanie zębów na przykład w sytuacjach stresowych. Niejednokrotnie, wymaga to wprowadzenia licznych zmian w najbardziej stresogennym obszarze jego życia. Leczenie objawowe może polegać na przyjmowaniu analgetyków zwalczających ból głowy, jednak dopiero konsultacja z dentystą i ortodontą pozwoli na zastosowanie długofalowych metod. Profesjonalne leczenie polega na stosowaniu specjalistycznych aparatów, szyn zgryzowych i innych mechanizmów, zapobiegających zaciskaniu szczęki w nocy i nadmiernemu tarciu zębami. Na co dzień, sprawdzają się również zestawy ćwiczeń relaksacyjnych, które wpływają na rozluźnienie mięśni twarzoczaszki. Czasami może się okazać, że pomocne będzie także zaaplikowanie pacjentowi toksyny botulinowej i w ten sposób rozluźnienie nadmiernie spiętych mięśni.

Konsekwencje nieleczenia nocnego zaciskania zębów

Nieleczone nocne zaciskanie zębów może prowadzić do wielu istotnych schorzeń. Pierwszym objawem jest ból twarzoczaszki, do którego z czasem dołączają coraz częstsze bóle głowy. Nierzadko, pacjenci zaciskający zęby, cierpią również na zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych, ból mięśni i dyskomfort w obrębie ucha. Wzmożone zaciskanie szczęk może również prowadzić do pojawienia się nadwrażliwości zębów na zimno, ciepło i słodkie potrawy. Kolejną konsekwencją nieleczenia opisywanej dolegliwości, mogą być liczne zmiany, występujące w obrębie jamy ustnej, mięśniach i stawach skroniowo-żuchwowych. Dodatkowo zaciskanie zębów po dłuższym czasie prowadzi do wystąpienia zaburzeń procesu żucia i ustawienia żuchwy.

Podsumowanie

Schorzenie polegające na nocnym zaciskaniu zębów dotyka coraz większą grupę Polaków. Odpowiadają za to zarówno stresujący tryb życia, podłoże psychiczne, jak i różnorodne problemy związane z wadami zgryzu.

Jak widać, przyczyn opisywanej choroby może być naprawdę wiele, dlatego, zamiast ją bagatelizować i narażać własne zdrowie, warto jak najszybciej skontaktować się z dentystą. Rozwój stomatologii pozwala dziś na zastosowanie wielu metod, których rezultatem będzie poprawa stanu zdrowia, a także znaczny wzrost komfortu życiowego pacjentów zmagających się z nocnym zaciskaniem zębów. Po konsultacji z lekarzem dobrana zostanie najlepsza dla indywidualnego pacjenta metoda leczenia, a także opracowany będzie plan, dzięki któremu efekty będą widoczne i odczuwalne.

W przypadku długotrwałego ignorowania choroby może dojść do nieodwracalnych lub trudnych do odwrócenia zmian w jamie ustnej i obszarze twarzoczaszki. W razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów warto jak najszybciej zasięgnąć fachowej porady stomatologicznej.