Niezbędne wyposażenie oddziałów chirurgicznych

Niezbędne wyposażenie oddziałów chirurgicznych

Oddziały chirurgiczne powinny dysponować nie tylko doświadczonym i zaangażowanym zespołem medyków, ale i posiadać wszelkie niezbędne elementy wyposażenia. Zapewnienie tych środków umożliwia personelowi zagwarantowanie sobie oraz pacjentom wysokiego poziomu bezpieczeństwa i higieny, a także przeprowadzenie zabiegów oraz operacji. Co stanowi niezbędne wyposażenie oddziałów chirurgicznych?

Środki do dezynfekcji

Mycie oraz dezynfekcja powierzchni pozwala utrzymać czystość w placówce, a także kontrolować zakażenia. Na skuteczność procedury wpływa nie tylko przestrzeganie ściśle określonych wytycznych postępowania, ale i dobór preparatów dezynfekujących. Każdy oddział chirurgiczny powinien być wyposażony w środki do dezynfekcji powierzchni oraz sprzętu medycznego. Co więcej, konieczny jest zakup preparatów do dezynfekcji narzędzi chirurgicznych oraz płynów do dezynfekcji rąk.

Odzież chirurgiczna: maseczki, rękawiczki, fartuchy i czepki medyczne

Odzież chirurgiczna pozwala zniwelować ryzyko rozprzestrzeniania się szkodliwych drobnoustrojów i rozwoju zakażeń. Powinna być ona zarówno funkcjonalna, jak i wygodna – medycy wykonują w niej zabiegi wymagające precyzji działania, dlatego nie powinny one krępować ruchów. Ponadto, odzież musi zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza, a przy tym stanowić skuteczną barierę przed bakteriami czy wirusami.

Wśród odzieży chirurgicznej niezbędnej w placówkach medycznych wymienia się maseczki chirurgiczne oraz rękawiczki jednorazowe. Są one potrzebne podczas przeprowadzania różnego rodzaju zabiegów czy operacji. Podobnie jest w przypadku fartuchów chirurgicznych – stanowią one ochronę m.in. w przypadku bezpośredniego kontaktu z płynami ustrojowymi. Wyróżniamy przy tym fartuchy medyczne włókninowe i foliowe. Oprócz tego, ważne są czepki chirurgiczne.

Niezwykle istotne jest, aby oddział chirurgiczny był wyposażony w wysokojakościowe produkty spełniające wszelkie rygorystyczne normy. Niezbędne wyroby w atrakcyjnych cenach dostępne są tutaj.

Serwety chirurgiczne operacyjne

Serwety chirurgiczne operacyjne, zwane również obłożeniem chirurgicznym, to ważny element wyposażenia oddziałów chirurgicznych. Jałowa serweta pozwala na odpowiednie zabezpieczenie pola zabiegowego przed wniknięciem drobnoustrojów podczas zabiegów chirurgicznych. Właściwie dobrany wyrób przylega do brzegów rany, tym samym skutecznie redukując stopień zakażenia operowanego miejsca, zmniejszając migrację bakterii.

Marker medyczny do znakowania skóry

Pisak chirurgiczny sterylny służy wyznaczaniu wybranych miejsc przed zabiegiem. Wysokojakościowy marker medyczny gwarantuje dobrą widoczność na skórze. Ponadto, będzie on szybko schnął, nie rozmazywał się oraz nie podrażniał skóry. Warto wybierać pisaki, do których dołączona jest elastyczna linijka – znacząco ułatwia to precyzyjne wyznaczanie konturów.

Narzędzia chirurgiczne

Aby przeprowadzanie zabiegów i operacji było możliwe, niezbędne są odpowiednie narzędzia chirurgiczne. Podstawowym instrumentem medycznym jest skalpel chirurgiczny pozwalający na cięcie tkanek. Dostępne są noże chirurgiczne o odmiennych kształtach, które sprawdzają się podczas różnych czynności. Co istotne, oddział chirurgiczny powinien być wyposażony w wysokojakościowe ostrza do skalpela. Oprócz tego, niezbędne są nożyczki chirurgiczne do przecinania i preparowania tkanek, pincety do podtrzymywania delikatnych tkanek czy skóry, powięzi oraz mięśni, jak i kleszczyki do zamykania światła naczyń krwionośnych w trakcie krwawienia.

Wśród narzędzi można wyróżnić także haki chirurgiczne – służą one odciąganiu i rozwieraniu tkanek w celu uwidocznienia pola operacyjnego. Co więcej, oddziały chirurgiczne powinny posiadać w swym wyposażeniu haki chirurgiczne do trzymania igły podczas szycia, a także dreny i cewniki odpowiadające za odprowadzanie płynnych treści z narządów czy pewnych obszarów ciała pacjenta. Bardzo ważne są także instrumenty iniekcyjne: strzykawki oraz igły. Nie tylko umożliwiają wprowadzanie substancji do narządów, naczyń krwionośnych czy tkanek, ale służą również oczyszczaniu pola operacyjnego.

Nici chirurgiczne

Szwy chirurgiczne utrzymują brzegi tkanek blisko siebie, tym samym przyspieszając gojenie ran. Można wyróżnić tutaj nici chirurgiczne rozpuszczalne oraz niewchłanialne – każde z nich stosuje się w przypadku innych zabiegów.

Wszystkie powyższe elementy stanowią niezbędne wyposażenie oddziałów chirurgicznych. Dzięki nim możliwe jest zapewnienie wysokiego poziomu higieny i bezpieczeństwa, jak i przeprowadzenie różnego rodzaju zabiegów i operacji.