Nerwica lękowa – objawy

Nerwica lękowa to zaburzenie psychiczne, którego najważniejszym objawem jest odczuwanie lęku w różnych sytuacjach życiowych. Zwykle ten problem jest związany z doświadczanym stresem, a także samonakręcającą się spiralą objawów. Jak zdiagnozować nerwicę lękową, jakie są jej objawy i w jaki sposób ją leczyć?

Objawy nerwicy lękowej

Nerwica lękowa definiowana jest jako uporczywy lęk, który towarzyszy osobie chorej praktycznie przez cały dzień. Ważnym symptomem jest ciągły niepokój, odczuwany w trakcie większości sytuacji życia codziennego. Przez to osoba chora jest właściwie cały czas w stanie zagrożenia, obawia się, a także silnie reaguje na różne trudności i problemy. Życie w strachu jest powiązane oczywiście z różnymi reakcjami ze strony układu wegetatywnego, a także innych układów. Do najważniejszych symptomów nerwicy lękowej można zakwalifikować:

  • uczucie lęku, napięcia, zdenerwowania
  • ucisk w klatce piersiowej i duszności
  • napięcie w mięśniach
  • bezsenność, problemy z zasypianiem lub wybudzaniem się w ciągu dnia
  • biegunka, wymioty, nudności
  • poczucie, że całe otoczenie jest nierealne lub też świat jest zupełnie inny niż w rzeczywistości
  • trudności ze skupieniem się, koncentracją
  • brak kontroli nad swoim życiem, ciałem, umysłem
  • kołatanie serca i przyspieszone bicie serca
  • bóle głowy, zawroty głowy.

Niestety wraz z coraz większą ilością objawów, narasta uczucie lęku, a to powoduje życie w ciągłym stanie zagrożenia. Zaburzenia lękowe mogą pojawiać się także w konkretnych sytuacjach, a więc w przypadku różnych fobii. Chodzi o sytuację, w której dana osoba obawia się danych czynników lękowych, na przykład pająków, psów, ciemności, innych ludzi. W takich przypadkach objawy są widoczne głównie w sytuacjach, które wyzwalają poczucie lęku.

Więcej informacji znajdziecie Państwo pod

Jakie są przyczyny nerwicy lękowej?

Bardzo trudno stwierdzić, jakie czynniki wywołały nerwicę lękową u danej osoby. W przypadku fobii może dochodzić do trudnej lub strasznej sytuacji, na przykład pogryzienia przez psa, która następnie powoduje poważny lęk w kolejnych podobnych przypadkach. Z kolei lęk uogólniony jest nasiloną i stosunkowo trwałą reakcją organizmu, utrudniającą codzienne funkcjonowanie. Do najważniejszych przyczyn można zakwalifikować przewlekły stres, czynniki genetyczne, trudną sytuację życiową, zaburzenia osobowościowe.

Leczenie nerwicy lękowej

Zwykle najbardziej skuteczne jest leczenie nerwicy lękowej w gabinecie psychoterapeuty, chociaż często przydaje się także włączenie leczenia farmakologicznego. W ten sposób możliwe jest usunięcie objawów i przyczyn nerwicy lękowej. Najlepszym rozwiązaniem są cykliczne spotkania z psychoterapeutą, w trakcie których omawiane są sytuacje powodujące lęk, a także przedstawiane są sposoby walki z niepokojem. Dobrą opcją jest psychoterapia psychodynamiczna, która świetnie sprawdza się właśnie w przypadku zaburzeń lękowych, fobii i depresji. Psycholog może pomóc osobie z tymi zaburzeniami, a także nauczyć ją lepszego funkcjonowania w życiu codziennym.