Najskuteczniejsze metody badania reakcji psychofizjologicznych wariografem

Najskuteczniejsze metody badania reakcji psychofizjologicznych wariografem

Jakie są najskuteczniejsze metody badania reakcji psychofizjologicznych wykrywaczem kłamstw?

To pytanie zadaje sobie wielu z nas, zwłaszcza że w ostatnim czasie popularność wariografu znacznie wzrosła. Wykrywacz kłamstw ma bogatą tradycję, co oznacza, że został dokładnie sprawdzony i niejednokrotnie przetestowany. Dzięki temu uczeni wybrali, które metody badania przynoszą najlepsze efekty. Zastanawiasz się, co to za metody? Poniżej przestawiamy kilka z nich!

Badanie poprzez zadawanie pytań

Jedną z najczęściej stosowanych, jak i zarazem najskuteczniejszych metod badania reakcji psychofizjologicznych wariografem okazała się ta polegająca na zadawaniu pytań badanemu, który musi odpowiadać na nie twierdząco („tak”) lub przecząco („nie”). Na czas badania oczywiście badany zostaje podpięty pod czujniki, które wyłapują i rejestrują wszystkie zachodzące zmiany fizjologiczne, a następnie dają wyniki w postaci obrazu graficznego. Aby jednak taka forma badania okazała się skuteczna, biegły musi stawiać odpowiednie pytania i z równie dużą skutecznością interpretować wyniki. Nie jest to wcale łatwa sztuka, wymaga przygotowania takich pytań, które będą miały bezpośredni związek ze zdarzeniem, które jest przedmiotem badania. Wymaga to zgłębienia zagadnienia, sprawdzeniu badanej osoby oraz oczywiście przemyślenia pytań.

Badanie z wykorzystaniem obrazów

Równie skuteczne okazały się badania na wariografie, w których wykorzystano obrazy. Całe badanie przebiega w podobny sposób jak pierwsza metoda – czyli badany również zostaje podpięty czujnikami do urządzenia, które wyłapuje i rejestruje wszystkie zmiany zachodzące w fizjologii organizmu. Różnica polega jednak na tym, że w trakcie badania nie są zadawane żadne pytania. W zamian badany ogląda kilka obrazów, w tym również te, które mają bezpośredni związek z badaną sytuacją. Jeśli w jakiś sposób ma on z nią związek, wariograf szybko wyłapie zmiany takie jak np. zmiana tętna, głębokości oddechu, czy potliwości.