Na jakie choroby pomaga komora hiperbaryczna?

Niezbędny do życia tlen już od momentu odkrycia fascynował badaczy i lekarzy na całym świecie. Kiedy po licznie przeprowadzanych na całym świecie badaniach i obserwacjach odkryto, że czysty pierwiastek podawany pod wysokim ciśnieniem lepiej przenika do komórek ciała, lepiej je natlenia, że więcej go zostaje we krwi i w pozostałych płynach ustrojowych (w tym w płynie mózgowo-rdzeniowym) i dzięki temu poprawia się stan psychiczny oraz fizyczny pacjenta, nastąpił dynamiczny rozwój nowej dyscypliny medycznej – medycyna hiperbaryczna. Rozwój ten trwa do dziś, a lista wskazań do terapii hiperbarycznej stale się wydłuża.

Terapia tlenowa – jak przebiega?

Przebywający w hermetycznym pomieszczeniu wykonanym ze stali, akrylu lub z tworzywa sztucznego pacjent poddawany jest działaniu ciśnienia o wartości 1400 – 3000 hPa (komora jednoosobowa) oraz 100% tlenu (podawany najczęściej przez maskę). Podczas trwającej ok. 90 do 120 minut bezinwazyjnej i bezbolesnej sesji, personel medyczny na bieżąco kontroluje ciśnienie oraz monitoruje parametry życiowe osoby przebywającej w komorze i utrzymuje z nim kontakt. Jaki jest efekt takiego zabiegu? Imponujący – wysycony tlenem organizm (16-krotne zwiększenie tlenu we wszystkich komórkach ciała) zaczyna się odbudowywać, regenerować, wolniej się starzeje. Ile sesji w komorze należy odbyć, by efekty zobaczyć? To zależy od schorzenia i od decyzji lekarza.

W przypadku jakich schorzeń warto skorzystać z sesji w komorze hiperbarycznej?

Z hiperbarycznego tlenu warto skorzystać w przypadku chorób i zaburzeń zawiązanych z mózgiem tj. Parkinson, Alzheimer, ADHD, chorób układu pokarmowego, krwionośnego (nadciśnienie, anemia), rozrodczego (niepłodność), chorób skóry (trudno gojące się rany, grzybica). W krajach, gdzie taka forma terapii jest bardzo popularna, z dobroczynnego działania tlenu korzystają nie tylko chorzy, ale i sportowcy, którzy chcą zwiększyć wydolność organizmu lub szybko wyleczyć kontuzję i każdy, kto chce wzmocnić organizm, zadbać o zdrowie i dobry wygląd fizyczny.

Kto nie może korzystać z komory?

Na zabiegi w komorze kieruje lekarz (sesje refundowane), ale można z nich skorzystać prywatnie, dlatego warto wiedzieć, że istnieją pewne przeciwwskazania. Komora hiperbaryczna Poznań nie jest wskazana dla wszystkich, np. nie powinny brać udziały kobiety w ciąży, kobiety karmiące, osoby przebywające infekcje, cierpiące na padaczkę, osoby, które przeszły w ostatnim czasie zabiegi.

Pomagają na wiele, wspierają w leczeniu, efekty ich zastosowań czasem zadziwiają pacjentów i lekarzy. Trudno się zatem dziwić, że cieszą się coraz większym zainteresowaniem.