Na czym polega suplementacja ?

Na czym polega suplementacja ?

Korzystanie z suplemnetów diety na własną rękę wiążę się z dużym niebezpieczenstwem, ponieważ niektóre z substancji w nich zawarte mogą wpływać niekorzystnie na nasz organizm. Suplementy powinny wspierać naszą odporność. Dzięki swoim składnikom odżywczym są uznawane za uzupełnienie żywności jaką spożywamy na co dzień. Są źródłem witamin, minerałów, sprzedawane bez recepty, w formie kapsułek, tabletek, płynie lub proszku do rozporządzenia w roztworze wodnym. W związku z tym, że suplementy diety powinny być dobrane do naszych zapotrzebowań, najlepiej w oparciu o aktualne wyniki badań i być może inne zauważalne objawy, tym bardziej powinnyśmy skonsultować swój wybór z lekarzem, bądź dietetykiem. 

 

Kiedy być ostrożnym przy przyjmowaniu suplementów diety?

Dotyczy to grupy osób, zwykle po 65 roku życia, którzy cierpią z powodu bólów stawów. Jak się okazuje dzisiaj już ponad połowa populacji odczuwa ten problem. Chorzy zwykle chcąc uniknąć zażywania sporych dawek leków przeciwzapalnych, które mogą w nadmiarze spowodować krwawienie z przewodu pokarmowego, sięgają właśnie po suplementy diety z takimi składnikami jak imbir czy glukozamina, z nadzieją, że objawy nie tylko ustąpią ale spowodują usprawnienie stawu. Naukowcy zgodnie twierdzą, że glukozamina wprawdzie powoduje ograniczenie występowania zwyrodnień, jednak nie regeneruje uszkodzenia chrząstki stawu. Imbir posiada z kolei substancje, które działają przeciwzakrzepowo, toteż jako pacjenci, którzy być może mamy problem z krzepliwością krwi i zażywamy leki przeciwzakrzepowe powinniśmy być ostrożni i skonsultować się z lekarzem. Imbir przyjmowany długotrwale może spowodować działanie o mocy tabletki. 

Bardzo ważna jest ostrożność przy sięganiu po suplementy z magnezem i wapniem, przy nadciśnieniu tętniczym. Jeśli zażywamy leki obniżające ciśnienie, powinniśmy być świadomi, że one bardzo szybko wchodzą w interakcje z innymi lekami. Trzeba też brać pod uwagę, że leki te często posiadają już dodatkowe działanie, jak korzystne oddziaływanie na śródbłonek naczyń, czy działanie moczopędne. 

 

Siła probiotyków i suplementów diety

W momencie długotrwałej antybiotykoterapii rekomendowane są probiotyki ale także suplementy diety. Przywracają one naturalną mikroflorę bakteryjną ale także uzupełniają niedobór witamin. Osoby mające problemy z dolegliwościami pochodzącymi z przewodu  pokarmowego, zażywając probiotyk z suplementem mogą mieć pewność, że powodują one zahamowanie patologicznej flory bakteryjnej oraz ograniczą wzdęcia i ilość gazów.