Na czym polega leczenie kanałowe zębów? Jak wybrać klinikę stomatologiczną w Warszawie?

Leczenie kanałowe (endodontyczne) jest skomplikowanym leczeniem stosowanym w przypadku nieodwracalnego uszkodzenia miazgi zębowej. W czasie zabiegu usuwana jest uszkodzona przez chorobę tkanka, po której pozostaje pusta przestrzeń, która musi zostać wypełniona odpowiednim materiałem. 

Kiedy konieczne jest kanałowe leczenie? 

Wielu pacjentów zgłasza się do stomatologa dopiero wtedy, gdy pojawią się dolegliwości bólowe zęba, szczególnie trwające już przez dłuższy czas, utrudniające komfortowy sen i codzienne funkcjonowanie. Nie jest to jednak rozwiązanie dobre, ponieważ tego bólu i dyskomfortu można byłoby uniknąć, gdyby pacjenci regularnie trafiali do specjalistów na przegląd uzębienia. 

Kiedy leczenie kanałowe jest konieczne? Najczęściej zabieg jest niezbędny w przypadku, gdy dochodzi do:

– martwicy miazgi, 

– próchnicy wtórnej (ta pojawia się przede wszystkim wokół opracowanych zębów), 

– złamania korony zębów i odsłonienia miazgi, 

– mikrourazów spowodowanych przez bodźce mechaniczne, 

– narażenia zęba na bodźce mogące wywołać stan zapalny lub martwicę miazgi (np. bodźce termiczne, radioaktywne, świetlne), 

– błędów popełnionych w czasie poprzedniego leczenia kanałowego, 

– zmian okołowierzchołkowych (te mogą być zdiagnozowane na podstawie zdjęć rentgenowskich). 

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że leczenie kanałowe przeprowadzane jest także na zębach martwych, które nie dają żadnych dolegliwości bólowych. Ponadto leczenie to stosowane jest także u dzieci mających zęby mleczne oraz u osób starszych. 

Jak wygląda leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe jest złożonym zabiegiem, który często musi być podzielony na kilka etapów. Zawsze pierwszym z nich jest diagnoza. To etap, na którym lekarz musi ustalić przyczynę, przez którą ząb powinien zostać poddany leczeniu kanałowemu. Jednym z etapów planowania leczenia jest wykonanie zdjęcia leczonego zęba. 

Po przeprowadzonej diagnozie stomatolog musi przygotować ząb do leczenia, usunąć zmienione chorobowo tkanki i oczyścić kanał (lub kanały) zęba. W czasie zabiegu wokół leczonego zęba powstaje specjalne pole zabiegowe. Przy właściwym leczeniu kanałowym dentysta poszerza i dezynfekuje zainfekowane kanały. To, czy leczenie zakończy się na jednej wizycie, czy na kilku zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby.

Istotną częścią leczenia kanałowego zębów jest nie tylko oczyszczenie systemu korzeniowego, ale również wypełnienie powstałych w czasie zabiegu ubytków, aby nie doszło do ponownej kolonizacji bakterii, a tym samym po raz kolejny nie doszło do pojawienia się stanu zapalnego. Zwieńczeniem leczenia jest odbudowa korony zęba. 

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Ze względu na specyficzną anatomię zębów, leczenie kanałowe często jest dość skomplikowane i nieprzewidywalne. Wpływ na stopień skomplikowania zabiegu ma między innymi to, ile kanałów znajduje się w zębie. Najłatwiejsze do leczenia będą zęby sieczne oraz kły (mające jeden, maksymalnie dwa kanały), największe problemy pojawiają się przy zębach trzonowych, które mogą mieć nawet sześć kanałów. W tym przypadku problematyczna może być nie tylko ilość, ale również to, czy kanały są zagięte lub zakręcone. 

Ze względu na stopień skomplikowania leczenia kanałowego, stomatolodzy często stosują leczenie pod mikroskopem. To urządzenie pozwala na wielokrotne powiększenie zęba, co ułatwia jego dokładniejsze czyszczenie, a tym samym sprawia, że leczenie może być bardziej efektywne. 

Leczenie kanałowe w Warszawie – jak wybrać najlepszą klinikę stomatologiczną? 

Leczenie kanałowe w Warszawie może być wykonane przez najlepszych specjalistów. Aby było skuteczne, powinno zostać przeprowadzone bardzo starannie, przez doświadczonego stomatologa z odpowiednią wiedzą i sprzętem. W przypadku leczenia kanałowego dokładność jest bardzo ważna, ponieważ trzeba usunąć nie tylko rozwijające się w zębie bakterie, ale również całą miazgę z korony i kanałów zębowych. Każdy popełniony w leczeniu błąd może skutkować tym, że zabieg będzie nieskuteczny i dojdzie do dalszego psucia się zęba. 

Jak znaleźć najlepszy gabinet dentystyczny? Jeżeli sami nie mamy doświadczenia ze stomatologami, warto zasięgnąć opinii innych. Mogą być to zarówno opinie znajomych, jak i te pochodzące z licznych forów internetowych, na których można znaleźć naprawdę wiele ciekawych i przydatnych informacji. Warto zapoznać się z ofertą gabinetu w Warszawie, który oferuje leczenie endodontyczne pod mikroskopem.

Nie bez znaczenia jest także sprzęt, jakim dysponuje gabinet stomatologiczny. Im jest on nowocześniejszy, tym lepiej. Endodoncja to dziedzina, która rozwija się bardzo szybko, dlatego pojawia się coraz więcej nowych metod leczenia, które są nie tylko skuteczniejsze, ale i znacznie szybsze i mniej niekomfortowe dla pacjenta. Jeszcze do niedawna leczenie kanałowe składało się w dwóch etapów (zatruwanie zęba, wypełnianie ubytków), które były nieprzyjemne i bolesne. Dziś dzięki endodoncji mikroskopowej leczenie kanałowe można nie tylko zamknąć na jednym etapie, ale również nie jest ono tak bolesne i nieprzyjemne jak leczenie dentystyczne.

Przy wyborze gabinetu dentystycznego istotne znaczenie ma także właściwe podejście stomatologów do problemów pacjentów. Nie w każdym miejscu lekarze mają odpowiednie podejście do pracy z ludźmi. Dlaczego tak umiejętność u stomatologa jest ważna? Kanałowe leczenie zębów bywa bolesne, dodatkowo wiele osób unika przez całe życie kontaktów z dentystami, więc ważne jest, by stomatolog wykonywał dobrze swoją pracę nie tylko od strony technicznej, ale również był przyjazny i wyrozumiały w stosunku do swoich pacjentów. 

Czy cena za leczenie stomatologiczne ma znaczenie? Nie, choć jest to kryterium, które wiele osób ma na uwadze wybierając gabinet stomatologiczny, tym bardziej że różnice pomiędzy poszczególnymi gabinetami mogą być dość znaczące. Warto jednak pamiętać, że choć cena jest ważna, to zdecydowanie najważniejsza jest jakość. Tania i niezbyt dobrze wykonana endodoncja prędzej czy później będzie wymagała poprawki lub co gorsza, dojdzie do całkowitej utraty zęba, co w obu przypadkach wiąże się z dodatkowymi kosztami.