Na czym polega i kiedy się przeprowadza badanie drożności jajowodów?

W celu dokonania oceny drożności jajowodów przeprowadzana jest histerosalpingografia, czyli badanie RTG macicy i jajowodów. Badanie HSG jest jednym z podstawowych badań, jakie wykonuje się u pacjentek mających długotrwałe problemy z zajściem w ciążę. W artykule dokładnie tłumaczy, na czym polega badanie HSG, w jaki sposób trzeba się do niego przygotować oraz jakie pozwala ono uzyskać informacje

Na czym polega badanie drożności jajowodów?

Badanie HSG jest mało przyjemne i może powodować ból, dlatego też zawsze przeprowadza się je po wcześniejszym podaniu odpowiedniego środka przeciwbólowego. Dzięki temu przynajmniej częściowo można zniwelować dyskomfort pacjentki podczas badania. W niektórych przypadkach badanie wykonuje się też po prostu w znieczuleniu ogólnym, ale w tym przypadku wcześniej, w celu dobrania właściwego środka oraz wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań, konieczne będzie wykonanie także dodatkowych badań diagnostycznych. A jak wygląda samo badanie?

Jak tłumaczy nasza rozmówczyni lekarz ginekolog z prywatnego gabinetu ginekologicznego w Białymstoku: Badanie HSG trwa około 10-15 minut. Pacjentka w jego trakcie przebywa w fotelu ginekologicznym lub na specjalnym stole. Na początku lekarz aplikuje do pochwy wziernik i odkaża szyjkę macicy. Następnie wprowadzany jest cewnik oraz podaje się preparat cieniujący, który sprawi, że na wykonanych zdjęciach RTG będzie dokładnie widać wszelkie niepokojące zmiany. W przypadku wykonania badania bez znieczulenia pacjentka już po kilkunastu minutach będzie mogła się udać do domu. W przypadku badania HSG w znieczuleniu ogólnym najpierw będzie musiała przez kilka godzin odpocząć i dojść do siebie.

Jak wyglądają przygotowania do histerosalpingografii?

Badanie drożności jajowodów wykonywane tuż po zakończeniu krwawienia. Przed histerosalpingografią wykonywane są jeszcze inne badania, które pozwalają określić, czy istnieją jakieś przeciwwskazania do takiego sposób badania jajowodów.  W tym celu przeprowadzane są m.in. badanie cytologiczne, posiew z kanału pochwy i z szyjki macicy oraz badania w kierunku zarażenia chlamydią. Ważne jest także sprawdzenie, czy pacjentka nie jest nosicielką żadnych chorób wenerycznych, wirusa HIV lub żółtaczki. Przed badaniem wykonywana jest też podstawowa morfologa.

Jakie informacje można uzyskać wykonując badanie HSG?

Histerosalpingografia HSG pozwala przede wszystkim dokładnie ocenić kształt macicy i wykryć ewentualne wady jej budowy. Oprócz tego badanie umożliwia też sprawdzenie drożności i kształtu jajowodów. W trakcie zabiegu możliwe jest wykrycie wszelkich występujących w budowie nieprawidłowości, tzn. m.in. polipów, zrostów, guzków czy mięśniaków podśluzówkowych. Dodatkową korzyścią z wykonania badania HSG jest to, że  w niektórych przypadkach przepływający pod ciśnieniem przez jajowody środek kontrastujący powoduje udrożnienie jajowodów. W takich przypadkach badanie pełni też funkcję terapeutyczną. Wynik badania jest znany od razu po jego wykonaniu, dzięki czemu w przypadku wykrycia jakichś poważniejszych nieprawidłowości możliwe jest szybkie zaplanowanie dalszego leczenia.