Majtki chłonne czy pieluchomajtki – czym się różnią?

Majtki chłonne i pieluchomajtki to środki higieniczne, które są niezbędne wszystkim borykającym się z problemem nietrzymania moczu. W tej trudniej sytuacji zarówno majtki chłonne jak i pampersy podnoszą codzienny komfort, a nawet umożliwiają prowadzenie w miarę normalnego trybu życia. Sprawdź, jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy obydwoma rodzajami tych osobistych środków ochronnych.

Utrata kontroli nad pracą pęcherza moczowego to trudna sytuacja dla chorego. Niejednokrotnie traci on poczucie pewności siebie, często jest zestresowany, bo nie wie, kiedy przytrafi mu się kolejna przykra sytuacja. Nietrzymanie moczu jest też sporym wyzwaniem dla opiekunów, którzy stoją przed koniecznością zapewnienia chorym odpowiedniego poziomu higieny i oczywiście codziennego komfortu. Nic więc dziwnego, że takie środki higieniczne jak majtki chłonne czy pieluchomajtki są niezbędne na co dzień, zapewniając stałą, doskonałą ochronę.

Majtki chłonne i pieluchomajtki zasadniczo różnią się wyglądem

W pierwszej chwili może się wydawać, że wygląd jednych i drugich środków higieny nie ma większego znaczenia. Jednak dzięki zasadniczej różnicy w formie, a co za tym idzie – w wyglądzie majtek chłonnych i pieluchomajtek inne jest ich przeznaczenie. Majtki chłonne są zdecydowanie cieńsze od standardowych pieluchomajtek i to właśnie jest ich ogromną zaletą, bo można je bardzo łatwo ukryć pod ubraniem. Dyskretnie zabezpieczają chorego i pozwalają mu prowadzić w miarę normalny tryb życia. Z kolei pieluchomajtki dla dorosłych swoim wyglądem przypominają pieluszki dla niemowląt, wyposażone są w specjalne rzepy umożliwiające „zapinanie”.

I majtki chłonne, i pieluchomajtki mają elastyczne elementy, które pozwalają im doskonale dopasowywać się do ciała. Majtki chłonne wykonane są z elastycznej przędzy, a pieluchomajtki mają elastyczne ściągacze z przodu i z tyłu, dzięki którym ruchy ciała mogą pozostać nieskrępowane.

Różne stopnie chłonności środków higienicznych

Majtki chłonne i pieluchomajtki, choć tak różne w wyglądzie, równie dobrze zabezpieczają bieliznę lub pościel przed zamoczeniem i zabrudzeniem nawet przy ciężkim nietrzymaniu moczu. Nie tylko nie przepuszczają płynu, ale także neutralizują nieprzyjemny zapach.

Wszystkie środki higieniczne stosowane przy kłopotach z kontrolą czynności fizjologicznych dostępne są w różnych odmianach, to znaczy mają różne stopnie chłonności. Sięgając zatem po majtki chłonne lub pieluchomajtki, dobrze jest znać stopień nietrzymania moczu. Chorzy z najcięższą formą nietrzymania moczu powinni korzystać z najbardziej chłonnych środków higieny.

Zakładanie majtek chłonnych i pieluchomajtek

Majtki chłonne swoim wyglądem przypominają zwykłą bieliznę, dlatego ich zakładanie nie stanowi żadnego problemu. Ten rodzaj środków higienicznych przeznaczony jest dla chorych, którzy są w dobrej kondycji fizycznej, samodzielnie chodzą i wykonują różne czynności. Z kolei pieluchomajtki zakładane są identycznie jak pieluszki dla niemowląt i przeznaczone są raczej dla chorych leżących, którzy wymagają stałej opieki.