Lekarz urolog na ratunek w chorobach układu moczowo-płciowego
Urologia to nauka, która zajmuje się badaniem wszystkich chorób związanych z układem moczowo-płciowym. Jest to sfera intymna u każdego człowieka, w związku z czym wiele osób odkłada wizytę u tego specjalisty, nawet pomimo występowania poważnych objawów jednej z najczęstszych chorób dotyczących układu moczowo-płciowego. Lęk przed badaniem może prowadzić do zaniechania wizyty, a w konsekwencji do poważnych problemów, związanych z układem moczowym.
Lekarz urolog koncentruje się przede wszystkim na takich schorzeniach układu moczowo-płciowego, takich jak:
- stany zapalne
- infekcje
- nowotwory
- zaburzenia funkcji
- impotencja
Urolog zajmuje się badaniem zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Dominuje opinia, że urolog zajmuje się wyłącznie „męskimi” problemami. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że układ płciowy jest blisko połączony z układem moczowym. Dlatego też, lekarz urolog zajmuje się ponadto leczeniem chorób nerek, pęcherza, męskich narządów płciowych, moczowodów i nadnerczy. Do urologa z powodzeniem mogą udawać się również panie.
W jakiej sytuacji należy zgłosić się do urologa?
Wizyta u lekarza będzie niezbędna w przypadku dolegliwości, takich jak:
- nietrzymanie moczu
- ból lub obrzęk jąder
- uczucie parcia na pęcherz
- zmiany w moczu np. krwiomocz, białkomocz, spieniony mocz
- zmiany w ilości oddawanego moczu, np. więcej niż 7 razy na dobę
- pieczenie lub swędzenie cewki moczowej
- ból po urazie w okolicach podbrzusza
- obrzęki nóg
Pierwsza wizyta u lekarza specjalisty ma charakter diagnostyczny. Optymalnie jest, jeśli pacjent przygotuje się do wizyty w sposób skrupulatny, zabierając ze sobą wszystkie wyniki badań, spis przyjmowanych leków i historię przebytych chorób. Na podstawie zgromadzonych informacji lekarz może przeprowadzić badanie takie jak USG, czy Per Rectum, które stanowią podstawową i skuteczną diagnostykę chorób jąder i prostaty.
Urolog zajmuje się badaniem zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
Facebook Comments