Leczenie kanałowe: wszystko, co musisz wiedzieć

Wiele osób uważa, że sporadyczny ból zęba jest czymś normalnym i nie ma powodów do zmartwień, o ile ból zanika. Niestety nie nie ma to nic wspólnego z prawdą. Ból zębów nigdy nie jest dobrym znakiem, nawet jeśli ustępuje. Jednak nie wszystkie problemy powodują dyskomfort. Jeśli Twój dentysta zalecił leczenie kanałowe, możesz się zastanawiać, czy zabieg jest konieczny. Nawet jeśli obecnie nie masz żadnych konkretnych objawów, nadal warto skorzystać z leczenia kanałowego. Oto 3 powody, które pomogą Ci w podjęciu tej decyzji.

Nieleczona, przewlekła infekcja

Trudno zaprzeczyć temu, że leczenie kanałowe ma złą reputację – pomimo faktu, że jest praktycznie bezbolesne. Nie warto powstrzymywać się przed leczeniem zęba z powodu stereotypów.

Należy zignorować wszelkie obawy, ponieważ w jamie ustnej może pojawić się przewlekła infekcja, która może nawet dostać się do krwiobiegu, powodując potencjalnie zagrażające życiu komplikacje zdrowotne.

Uchroń się przed utratą zębów

Chociaż zęby są mocne, nie są niezniszczalne. Jeśli ząb ulegnie uszkodzeniu, na przykład pęknięciu, być może nie spowoduje to bólu, ale jednak jego struktura będzie zagrożona. Nie tylko pojawi się ryzyko zakażenia – dodatkowe szkody mogą być nie do naprawienia. Dzięki leczeniu kanałowemu można uniknąć nagłych problemów i utraty zęba.

Konsekwencje zaniedbań

Konieczność zastosowania leczenia kanałowego nierzadko wynika z ignorowania kwestii higieny jamy ustnej. Jednakże faktem jest też, że konieczność ta może dotyczyć również tych pacjentów, którzy regularnie odwiedzają gabinet stomatologiczny.

Czasami bywa tak, że próchnica rozwija się niezauważalnie, bez konkretnych objawów bólowych. Dzieje się tak na przykład:

  1. pod powierzchowną warstwą szkliwa,
  2. pod uprzednio założoną plombą.

Pacjent wówczas nie odczuwa dyskomfortu, może bez problemu jeść czy pić. Ponadto ząb nie przejawia reakcji na zmiany temperatury. Kiedy stan zapalny ulegnie zaostrzeniu, objawy bólowe stają się nie do zniesienia. Niekiedy nawet środki przeciwbólowe mogą nie pomóc, przede wszystkim te bez recepty. Jednym wyjściem staje się wtedy wizyta w gabinecie stomatologicznym.

Czego spodziewać się po leczeniu kanałowym?

Wbrew powszechnym przekonaniom, leczenie kanałowe wcale nie jest bolesne.

Na czym właściwie polega to leczenie? Lekarz usuwa zainfekowaną miazgę zębową z kanałów zęba, a następnie zastępuje ją gutaperką (czyli specjalną, plastyczną substancją). Po zakończonym zabiegu należy przeprowadzić rekonstrukcję zęba.

Być może nie brzmi to zbyt skomplikowanie, ale to tylko pozory. Na samym początku trzeba zrobić zdjęcie RTG, dzięki czemu endodonta (lekarz stomatolog zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz chorób tkanek okołowierzchołkowych) może dokonać analizy kanałów zębowych.

Ta informacja na pewno Cię uspokoi: leczenie odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Lekarz dysponuje wieloma różnymi środkami znieczulającymi, więc może dobrać odpowiedni preparat dla każdego pacjenta.

Przed rozpoczęciem rekonstrukcji zęba, konieczne jest zrobienie kolejnego zdjęcia RTG, aby dokonać oceny efektów leczenia.

Podsumowanie

Jak zatem mogłeś się dowiedzieć, leczenie kanałowe nie jest wcale takie straszne, jak głoszą różnego rodzaju mity. Z całą pewnością warto się na nie zdecydować, jeśli sytuacja tego wymaga. Dzięki temu unikniesz większych problemów z uzębieniem i jamą ustną.