Leczenie choroby alkoholowej – Poznań

Problem alkoholowy, który polega na uzależnieniu od napojów procentowych zaczyna się zwykle w sposób naturalny. Picie na imprezie, na rozluźnienie po ciężkim dniu w pracy, z powodu stresu lub szczęścia. Natomiast granica między okazjonalnym spożywaniem alkoholu a uzależnieniem jest bardzo cienka, prawie niezauważalna. Choroba alkoholowa może dotknąć każdego, niezależnie od wieku oraz płci. Jak wygląda leczenie choroby alkoholowej oraz czym jest tak zwana wszywka alkoholowa?

Uzależnienie od alkoholu – skutki

Choroba alkoholowa ma wiele negatywnych następstw. Wpływa nie tylko na stan zdrowia oraz samopoczucie osoby uzależnionej, ale również na inne sfery życia. Spóźnienia do pracy, zmęczenie, płytki sen, unikanie kontaktów społecznych, kłótnie w domu, problemy rodzinne, utrata zatrudnienia oraz wiele innych. Oprócz tego, że powstają psychiczne skutki picia alkoholu, przede wszystkim cierpi organizm. Alkohol etylowy, który jest głównym składnikiem wszystkich napojów procentowych, wpływa negatywnie na pracę wielu narządów wewnętrznych, w szczególności wątroby i trzustki. Prowadzi to do stopniowego wyniszczania organizmu osoby uzależnionej. 

Negatywne skutki picia alkoholu w punktach:

  • wrzody żołądka,
  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • stłuszczenie i marskość wątroby,
  • zapalenie trzustki,
  • cukrzyca,
  • anemia (niedokrwistość),
  • bóle głowy, mięśni, żołądka,
  • pogorszenie widzenia,
  • zaburzenia pamięci,
  • zaburzenia erekcji lub impotencja u mężczyzn,
  • zaburzenia miesiączkowania u kobiet,
  • nadciśnienie tętnicze i wiele innych skutków zdrowotnych.

Skutki uzależnienia od alkoholu mogą być nieodwracalne. Dlatego po zdiagnozowaniu choroby alkoholowej powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza ds. uzależnień i rozpocząć leczenie za pomocą zabiegu o nazwie wszywka alkoholowa Poznań oraz psychoterapii.

Jak leczyć alkoholika? 

Istnieje kilka metod leczenia choroby alkoholowej: za pomocą psychoterapii indywidualnej, grupowej, rodzinnej lub za pomocą leku dla alkoholika. Farmakologiczne leczenie uzależnień polega na umieszczeniu w ciele osoby uzależnionej preparatu o nazwie Disulfiram WZF (Esperal). Zabieg implantacji leku podpowięziowo nazywa się wszywką alkoholową. Wcześniej popularną metodą leczenia choroby był zastrzyk antyalkoholowy. Każda z wyżej wymienionych metod terapii jest skuteczna pod warunkiem, że osoba uzależniona chce przestać spożywać alkohol i pragnie wrócić do trzeźwości. 

Najbardziej skutecznym sposobem na walkę z nałogiem jest kompleksowe leczenie, które łączy ze sobą psychoterapię oraz leczenie Esperalem. Lekarz specjalista pomoże dobrać najlepszą metodę indywidualnie do każdego pacjenta, biorąc pod uwagę poziom zaawansowania choroby, stan zdrowia osoby uzależnionej oraz jej wiek.

Wszywka alkoholowa – Poznań i okolice

Wszywka alkoholowa Poznań – jedna z najczęściej stosowanych metod szybkiego przerwania ciągu alkoholowego oraz powrotu do trzeźwości. Leczenie Esperalem polega na wzbudzeniu awersji do alkoholu przez działanie leku Disulfiram. Preparat, który implantuje lekarz podczas zabiegu w prywatnej przychodni, trafia do krwiobiegu osoby uzależnionej, blokując enzym dehydrogenazy aldehydowej. Oznacza to, że każda próba wypicia alkoholu może wzbudzić szereg nieprzyjemnych odczuć, takich jak: wymioty, bóle brzucha, biegunka, kołatanie serca, trudności w oddychaniu, bóle głowy, lęk. Wyżej wymienione objawy pojawiają się od razu po wypiciu i utrzymują się od kilkunastu minut do kilku godzin. Także połączenie Esperalu z alkoholem niszczy narządy wewnętrzne, zaburzając ich prawidłowe działanie. Wszywka alkoholowa Poznań to szybki i bezpieczny zabieg, który pomaga utrzymać trzeźwość od 8 do 12 miesięcy. Skorzystać z zaszycia alkoholowego może każda osoba, cierpiąca na chorobę alkoholową powyżej 18 roku życia.