Leczenie alkoholizmu

Z alkoholizmem walczą osoby w niemal każdym wieku – zarówno nastolatkowie, jak i seniorzy. Jest to poważna choroba, z której wychodzenie ma charakter wieloetapowy. Jednym ze sposobów wspomagania leczenia jest specjalna wszywka Esperal. Choć nie stanowi ona idealnego środka, to pomogła już wielu uzależnionym. Jak działa Esperal i kiedy warto się na niego zdecydować? Czy wszywka rzeczywiście może okazać się skuteczna?

Na czym polega działanie wszywki alkoholowej?

Wszywka alkoholowa Esperal ma postać niewielkiej tabletki, którą wszczepia się pod skórę, najczęściej w okolice pośladków. Jej działanie polega na uwalnianiu się substancji czynnej – disulfiramemu. W kontakcie z alkoholem daje ona bardzo nieprzyjemne objawy, takie jak wymioty, nudności, skoki ciśnienia, kołatanie serca czy nadmierne pocenie się. Co ciekawe, substancja ta działa już po około 10 minutach, zatem chory – nawet jeśli sięgnie po alkohol – nie spożyje go w dużych ilościach. W rzeczywistości nie chodzi jednak o to, aby alkoholik cierpiał – tego rodzaju efekty uboczne mają zniechęcić go do picia. Pamiętajmy, że wszywka alkoholowa za każdym razem działa tak samo, bez względu na to, jak często zdarzają się nam chwile słabości. Sama tabletka działa od 8 do nawet 12 miesięcy, co daje alkoholikowi szansę na pełne wyleczenie.

Wszywka alkoholowa – dla kogo?

Czy wszywka alkoholowa dedykowana jest każdemu alkoholikowi? Z reguły nie ma żadnych przeciwwskazań, aby z niej skorzystać, jednak ostateczną decyzję podejmuje w tej materii lekarz. Podanie substancji odbywa się pod stałą kontrolą lekarza, między innymi dlatego, że jest ona dostępna wyłącznie na receptę. Z pewnością nie zaleca się usuwania wszywki i jej ponownego aplikowania raz za razem. Może to przynieść negatywne konsekwencje, zamiast oczekiwanych korzyści. Samo usunięcie wszywki we własnym zakresie rodzi duże ryzyko powstania powikłań. Niemniej jednak zdecydowana większość alkoholików może mieć zaaplikowany tego rodzaju lek. Chętnie decydują się na niego zarówno osoby, które od lat walczą z nałogiem, jak i ci, którzy próbują pokonać go po raz pierwszy.

Skuteczność wszywki alkoholowej

Podstawowym zadaniem wszywki alkoholowej jest zniechęcenie chorego do sięgnięcia po ulubiony trunek. Zwykle już po pierwszym przykrym incydencie chorzy decydują się porzucić alkohol, mając na uwadze, że nawet jeden kieliszek może okazać się dla nich trudny do zniesienia. W leczeniu alkoholizmu chodzi właśnie o to, aby całkowicie odstawić produkty odurzające i nie sięgać po nie w żadnym przypadku. Powszechnie wiadomo, że jeden kieliszek zazwyczaj zmienia się w cały ciąg alkoholowy, niwelując efekty terapii. Jak się okazuje, wszywka alkoholowa ma dużą skuteczność w leczeniu alkoholizmu. Często decydują się na nią również osoby, które teoretycznie zakończyły już terapię, jednak nie są pewne, czy uda im się wytrzymać dłuższy czas bez alkoholu. Doskonale znają one zasadę, że od jednego kieliszka się zaczyna, dlatego lepiej w ogóle po niego nie sięgać. Wszywka alkoholowa dodatkowo ma ich do tego przekonać.

Wszywka alkoholowa sposobem leczenia alkoholizmu?

Wiemy już, że wszywka alkoholowa może wspomagać wychodzenie z choroby, jednak pozostaje pytanie, czy może ona całkowicie zastąpić terapię? Otóż, jak twierdzą lekarze, pełni one jedynie rolę uzupełniającą. Niemożliwe jest więc całkowite zastąpienia nią innych form leczenia. Wszywka pomaga odtruwać organizm, a także pozbyć się chęci sięgnięcia po alkohol w dalszych etapach leczenia. Niemniej jednak najważniejsza w wychodzeniu z choroby jest efektywna psychoterapia, której forma powinna być indywidualnie dobrana do pacjenta. Zazwyczaj chorzy uczęszczają na terapię indywidualną, która może łączyć się z terapia grupową. Czasami specjaliści przepisują im również preparaty, które dodatkowo wspomagają leczenie alkoholizmu. Pamiętajmy, że wychodzenie z alkoholizmu to długa i wymagająca droga. Niestety, nie ma jednego, skutecznego sposobu, aby powrócić do normalnego życia. Jednocześnie musimy mieć na uwadze, że alkoholizm często idzie w parze z depresją czy innego rodzaju chorobami psychicznymi, na które wszywka nie działa. Nie możemy więc poprzestawać na zaaplikowaniu leku, jeśli chcemy na dobre wyjść z choroby.

Kto decyduje o zaaplikowaniu wszywki Esperal?

Wszywka Epseral stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób uzależnionych od alkoholu. Niemniej jednak pacjenci nie mogą samodzielnie decydować o tym, czy zostanie ona zaaplikowana w konkretnym przypadku, czy też nie. Ostateczną decyzję podejmuje bowiem lekarz, który ma na uwadze przede wszystkim ogólny stan zdrowia pacjenta, a także historię jego choroby. Sam zabieg zaaplikowania wszywki jest bezpieczny i trwa stosunkowo krótko. Nie wymaga również przechodzenia dodatkowej rekonwalescencji, dzięki czemu pacjenci szybko mogą powrócić do swoich codziennych aktywności. Wszywka Esperal może zostać zaaplikowana lub usunięta jedynie przez specjalistę. Podejmowanie tych czynności we własnym zakresie stanowi duże zagrożenie dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet dla życia pacjenta.