Łagodny rozrost prostaty – naturalne metody leczenia

 

 

Łagodny rozrost prostaty to powszechny problem szczególnie w przypadku mężczyzn po 50 roku życia. Szacuje się, że aż 60% panów po 70 roku życia zmaga się z zaburzeniami oddawania moczu wynikającymi z problemów z prostatą. Jakie są objawy łagodnego rozrostu prostaty? Czy istnieją naturalne metody leczenia?

 

Przyczyny i objawy łagodnego rozrostu prostaty

 

Gruczoł krokowy to narząd wielkości orzecha włoskiego leżący tuż pod pęcherzem moczowym, który okala cewkę moczową. Pełni funkcję wydzielniczą i produkuje płyn wchodzący w skład spermy, który dostarcza plemnikom niezbędnych składników odżywczych. Dzięki niemu plemniki wykazują dłuższą żywotność i mogą dotrzeć do komórki jajowej. Prawidłowa funkcja prostaty jest niezbędna dla właściwego funkcjonowania układu rozrodczego mężczyzn i bezpośrednio wpływa na możliwości rozrodcze mężczyzny. W wyniku przemian hormonalnych zachodzących wraz z wiekiem następuje stopniowy rozrost komórek prostaty, który powoduje zwiększenie jej objętości. Przyczynia się do tego również dieta bogata w tłuszcze i cholesterol oraz szeroko pojęty niezdrowy styl życia. Objawy łagodnego rozrostu prostaty to: słaby strumień moczu, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza, które sprzyja infekcjom układu moczowe oraz częstomocz[1].

 

Naturalne leczenie łagodnego rozrostu prostaty

 

Podobne objawy mogą dawać inne schorzenia układu moczowego, aby je wykluczyć i otrzymać pewną diagnozę należy udać się do lekarza, który po wykonaniu odpowiednich badań i zebraniu szczegółowego wywiadu ustali diagnozę. Naturalne leczenie obejmuje stosowanie ziół działających przeciwzapalnie i moczopędnie np. pokrzywy lub nawłoci. Można je spożywać w postaci naparów lub gotowych tabletek[2]. Terapię wspierającą można uzyskać za pomocą preparatu roślinnego, gdzie znajduje się palma sabal, a właściwie ekstrakt z jej owoców. Do naturalnych metod leczenia należy dołączyć regularną aktywność fizyczną oraz pełnowartościową dietę.

 

Inne możliwości leczenia

 

Jeśli stosowana terapia naturalna nie działa, należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia leczenia farmakologicznego. Takie leczenie może być również niezbędne na etapie początkowych etapach leczenia, które w późniejszym czasie mogą być kontynuowane za pomocą naturalnych preparatów. Do dyspozycji mamy leki z grupy blokerów receptora alfa-adrenergicznego np. alfuzosyna, doksazosyna oraz inhibitory 5-alfa-reduktazy, czyli np. finasteryd. Dopuszczalna jest również łączenie tych dwóch grup leków. Jeśli leczenie farmakologiczne nie jest wystarczające, zaleca się leczenie operacyjne. Może to być leczenie małoinwazyjne: przezcewkowa termoterapia mikrofalowa lub ablacja igłowa oraz standardowe leczenie operacyjne. Decyzje na dotyczącą wyboru leczenia podejmuje lekarz urolog razem z pacjentem po analizie bilansu zysków i strat. Pod uwagę bierze się wiele czynników między innymi wiek chorego, choroby towarzyszące oraz jego ogólny stan zdrowia.