Kurzajka na palcu u ręki u dorosłych – najważniejsze informacje

Często mówi się, że nasze dłonie są naszą wizytówką. Oznacza to, że zwykle przykładamy ogromną uwagę do ich wyglądu i dbamy o to, aby zarówno skóra, jak i paznokcie były zdrowe oraz świetnie się prezentowały. Niestety zdarza się, że na palcu u ręki, a także w innych miejscach mogą pojawić się kurzajki. Czym jest kurzajka i co należy o niej wiedzieć?

Kurzajka na palcu ręki u dorosłych – czym jest?

Kurzajka to jedno z potocznych określeń na brodawkę wirusową. Czym ona jest? Otóż to zmiana na skórze, która przybiera postać grudki. Warto wiedzieć, że wywołuje ją wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Wraz z zakażeniem nabłonka skóry, wirus pobudza jej komórki do szybkiego wzrostu – w ten sposób powstaje kurzajka. Łatwo ją rozpoznać, gdyż przybiera ona postać grudki o szorstkiej powierzchni, która cechuje się nieregularnym lub okrągłym kształtem.

U dorosłych najczęściej występują pojedynczo i mają kolor taki sam jak skóra, choć może się zdarzyć, że są żółte, brązowe lub popielate. Kurzajki zwykle są osadzone dość płytko w skórze, a ich średnica nie przekracza około 10 milimetrów.

Jak walczyć z kurzajką na palcu?

Kurzajki nie mogą być leczone przyczynowo, gdyż w dalszym ciągu nie ma leku na wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. Jedyne, co można zrobić to skupić się na jej destrukcji przy pomocy preparatów medycznych jak płyn na skórę Brodacid. Jest to lek dostępny w aptece bez recepty, do samodzielnego stosowania, który charakteryzuje się wyjątkową skutecznością w walce z kurzajkami.

Zabieg z pomocą leku należy powtarzać, aż do pozbycia się wszystkich ognisk wirusa. Można także udać się do specjalisty na ich zamrażanie. Kurzajek nie można drapać ani odrywać, aby nie doprowadzić do autoinfekcji. Warto wiedzieć, że istnieje także kilka domowych sposobów, które również mogą przynieść zadowalające efekty. Można więc:

  • przygotować roztwór z soli morskiej i moczyć w nim palec z kurzajką przez około 30 minut każdego dnia;
  • przygotować okład z plastra cytryny, który uprzednio na 24 godziny namoczymy w occie;
  • przygotować okład z rozgniecionego ząbku czosnku;
  • przygotować napar z łodygi jaskółczego ziela i mniszka lekarskiego
  • smarować brodawkę olejkiem z drzewa herbacianego, olejkiem rycynowym lub octem jabłkowym;
  • przygotować pastę z olejku rycynowego połączonego z proszkiem do pieczenia i smarować nią kurzajkę kilkanaście razy dziennie;

Niemniej jednak warto wiedzieć, że domowe sposoby, nawet stosowane regularnie nie mają potwierdzonej skuteczności. Należy również uzbroić się w cierpliwość, gdyż takie kuracje wymagają czasu. Często lepszym rozwiązaniem jest po prostu użycie odpowiedniego preparatu, takiego jak płyn na skórę Brodacid.