Kolano Biegacza – zmora biegaczy

Kolano biegacza to zmora wszystkich biegaczy długodystansowych. Przewlekły ból kolan uniemożliwia efektywne trenowanie. Ból zlokalizowany jest najczęściej w przednim przedziale stawu kolanowego. Najczęstszą przyczyną problemów jest konflikt rzepkowo-udowy, rozmiękanie rzepki lub zespół tarcia pasma biodrowo-piszczelowego. Ból może być powodowany przeciążeniami treningowymi, powtarzającymi się mikrourazami, dysbalansem mięśniowym, przetrenowaniem lub nieprawidłowym torem ruchu rzepki w trakcie zginania.
Można to wyleczyć!
Pomimo tego, że kolano skoczka jest dolegliwością bardzo uciążliwą, której leczenie zajmuje często kilka tygodni lub miesięcy można się z nią uporać! Potrzebna jest przede wszystkim prawidłowa diagnostyka, przeprowadzona przez lekarza i doświadczonego fizjoterapeutę. W początkowym stadium koniecznie należy zastosować się do protokołu PRICE, który oznacza odpoczynek, odciążenie, chłodzenie i elewacje. Następnie trzeba zająć się wzmacnianiem i rozciąganiem mięśni odpowiedzialnych za zginanie i prostowanie kolana, czyli grupy kulszowo-goleniowej, mięśnia czworogłowego uda, przywodzicieli, a także rozluźnieniem pasma biodrowo-piszczelowego, które jest najczęstszą przyczyną dolegliwości kolanowych!
Skontaktuj się ze specjalistą
Pomimo tego, że protokół rehabilitacyjny jest zazwyczaj bardzo podobny, to należy pamiętać, że każdy przypadek jest inny i w procesie leczenia konieczna jest fachowa diagnostyka, dokonana przez fizjoterapeutę. To właśnie rehabilitant ustali plan powrotu do pełni sprawności, zalecając odpowiednie ćwiczenia i dopasowując obciążenia.
Facebook Comments