Kiedy wykonujemy badanie usg piersi Warszawa, a kiedy mammografię? 

Kiedy wykonujemy badanie usg piersi Warszawa, a kiedy mammografię? 

 

Mammografia jest nieinwazyjną metodą badania piersi, za pomocą promieni rentgenowskich. W sposób bezpieczny i efektywny wykrywa raka piersi, dzisiaj jest już coraz bardziej rozpowszechnionym badaniem profilaktycznym, dla kobiet w wieku 50-69 lat. Mammografia jest dedykowana częściej kobietom po 40 roku życia i wzwyż, ponieważ z wiekiem u kobiety tkanka tłuszczowa zaczyna być ciemniejsza i bardziej widoczna będzie na zdjęciu rtg, gdzie rak będzie odznaczał się na jasno. Mammografia w przeciwieństwie do badania usg nie odróżnia zmian litych, guzów od zmian zawierających płyn, np. torbieli. Mammografia jest zatem dla kobiet dojrzałych najbardziej miarodajna, wyłączając przypadek, w którym kobieta zażywa hormony, wówczas pierś ,,młodnieje’’, a to powoduje zmiany kolory ciemniejszego na jasny w obrazie rtg. 

Usg piersi Warszawa wykonuje się częściej u kobiet młodych, gdyż młode piersi mają więcej tkanki gruczołowej, która wytwarza mleko. Jest badaniem, które wykorzystuje fale ultradźwiękowe. Obraz piersi na badaniu jest jasny, chcąc więc odróżnić tkankę zdrową od jasnej, młode kobiety bada się częściej ultrasonografem. ponadto usg lepiej radzi sobie z rozróżnieniem zmian litych od tych zawierających płyn. Dodatkowo każdą zmianę na usg można obejrzeć pod dowolnym kątem.

 

Od czego zależy wybór badania usg piersi Warszawa od mammografii?

 

Poza wiekiem kobiety, który w dużej mierze decyduje od metody badawczej, bierze się także pod uwagę inne wskazania. Jednym z nich jest tkanka gruczołowa w menopauzie. Wydawałoby się, że kobieta w okresie menopauzy ma już tkankę tłuszczową, jednak są kobiety, które latami stosowały antykoncepcję lub terapię hormonalną, w takim wypadku piersi są gęste, więc mimo przekroczenia wieku, ultrasonografia będzie nadal bardziej miarodajnym badaniem. Bywa też tak, że jedno badanie trzeba uzupełnić drugim, zwłaszcza jeśli stosujemy terapię hormonalną. Lekarz w takim przypadku, wybiera najlepszą dla nas opcję.  

 

Dlaczego boimy się wykonywać badanie usg piersi Warszawa oraz badanie mammograficzne? 

 

Odpowiedź nasuwa się szybko na stwierdzenie, ,,boję się, że mam raka’’. Tymczasem strach nie jest dobrym doradcą, im szybciej zdiagnozujemy chorobę, tym są większe szanse na wyleczenie. Boimy się także bólu w przypadku badania mammograficznego, można to jednak zmniejszyć, w przypadku kobiet miesiączkujących, wówczas badanie najlepiej wykonać w dwóch pierwszych tygodniach cyklu. Możemy także wspomóc się lekami przeciwbólowymi, na godzinę przed badaniem. W drugiej kolejności boimy się promieniowania rentgenowskiego. Jest ono jednak znikome, mówi się, że w bardzo znikomych procentach do nas trafia, a już na pewno nie powoduje nowotworu. Jeśli aparat przeszedł pozytywnie kontrolę GIS, wówczas nie należy się martwić, że badanie jest szkodliwe.