Jakie zioła skutecznie zwalczają biegunkę?

 

Przynajmniej raz w życiu każdy zmierzył się z biegunką. Bardzo często w tym przypadku zalecane były przez lekarza drogie leki, które niekoniecznie muszą dobrze wpływać na funkcjonowanie organizmu. Idealną alternatywą dla nich są zioła na biegunkę. Nie dość, że nie obciążają organizmu, to mają wiele witamin i minerałów, które dodatkowo pomagają zminimalizować skutki odwodnienia. 

 

  1. Co to jest biegunka?
  2. Zioła na biegunkę – jakie wybrać?
  3. Jak poradzić sobie z biegunką domowymi sposobami?

 

Co to jest biegunka? 

Biegunkę definiuje się jako problemy układu trawiennego i jelit, które powodują częstsze wypróżnianie się. Gdy norma wynosi raz lub dwa, w przypadku rozwolnienia jest to nawet pięć razy. Najczęstszymi powodami, przez które powstaje biegunka jest zakażenie bakteriami lub wirusami, zatrucie pokarmowe, albo alergia na jeden ze składników pożywienia. 

 

Podczas rozwolnienia można zaobserwować, że stolec jest płynny lub półpłynny. Dodatkowo może pojawić się podwyższona temperatura ciała, osłabienie organizmu lub wymioty. Jeśli nigdy wcześniej osoba nie miała takich problemów, to nie musi koniecznie udawać się do lekarza. W tym celu warto zastosować odpowiednie zioła, które będą zdrowsze i równie skuteczne. 

 

Zioła na biegunkę – jakie wybrać?

Zioła na biegunkę mogą okazać się bardzo dobrą alternatywą, jednak niezbędne jest wybranie odpowiednich składników. Przede wszystkim powinny one charakteryzować się działaniem zapierającym, rozkurczającym i relaksującym. Wszystkie zioła, które można zastosować na biegunkę zawierają w sobie garbniki katechinowe. Odpowiadają one za uszczelnianie błony śluzowej jelit przez co stolce stają się mniej płynne. Dodatkowo działają one dezynfekująco i ściągająco.

 

Drugi ze składników ziół na biegunkę to garbniki pirogalowe, które wykazują działanie odkażające. Bardzo często hamują rozwój wirusów, a także ograniczają wchłanianie przez organizm toksyn. Najlepszym wyborem będą zioła bogate w pektyny, które ułatwią formowanie stałego stolca. Mają one bowiem zdolności do wchłaniania cząsteczek wody, dzięki czemu są w stanie szybko przywrócić prawidłowe wypróżnianie się. 

 

Wśród jednych z najczęściej wykorzystywanych ziół na biegunkę można wyróżnić:

  • ziele rdestu ptasiego
  • kłącze pięciornika
  • liść babki lancetowej
  • korę dębu
  • miętę pieprzową
  • borówkę czernicę
  • ziele cząbru
  • kasztanowca
  • kolendrę
  • piołun
  • korę dębu
  • koniczynę polną
  • liście poziomki
  • pierwiosnek lekarski
  • ziele pięciornika gęsiego

Wszystkie wymienione gatunki ziół dostępne są na stronie internetowej  Jest to jeden z najlepszych sklepów, posiadający największy asortyment, w atrakcyjnie niskich cenach.

 

Jak poradzić sobie z biegunką domowymi sposobami?

Najpopularniejszą „miksturą”, która zwalcza biegunkę jest połączenie liści babki lancetowej z liśćmi mięty. Wystarczy spożywać taki napar trzy razy dziennie, po pół szklanki, aby już tego samego dnia uzyskać widoczne efekty, przynoszące ukojenie. Osoby nadwrażliwe na mentol lub miętę powinny jednak obserwować reakcję organizmu. 

 

Z suszonych ziół można także przygotować napar na biegunkę. W takim przypadku wybiera się suszone liście borówki czernicy, ziele rdestu ptasiego oraz korę dębu. Przyrządzony z nich wywar należy także spożywać dwa, trzy razy dziennie po pół szklanki. Wyjątkiem jest wywar z piołunu, który powinno się pić po jednej łyżeczce co dwie godziny. 

 

Należy jednak pamiętać, że każde ziele inaczej oddziałuje na człowieka. Jedne mogą prowadzić do zwiększenia biegunki, natomiast inne do powstawania zatwardzenia. Niezbędne jest więc posiadanie elementarnej wiedzy o nich, co pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji.