Jak zwalczyć gorączkę przy ospie wietrznej?

Ospa wietrzna to choroba, która może dać się we znaki Twojemu dziecku. Jednym z początkowych objawów jest gorączka – jak sobie z nią poradzić?

Ospa wietrzna

Ospa wietrzna jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirusy ospy wietrznej i półpaśca. Czasem schorzenie to określa się mianem „wiatrówki”. Głównym czynnikiem zakaźnym ospy wietrznej jest człowiek, a szczególnie narażone na zarażenie są właśnie dzieci. Samą ospę często zresztą określa się mianem choroby wieku dziecięcego. Na szczęście u maluchów ospa z reguły ma łagodny przebieg, choć oczywiście istnieje ryzyko powikłań – dlatego przez okres choroby należy pozostawać pod opieką lekarza. Cięższy przebieg raczej dotyczy osób dorosłych, dlatego też poniekąd „dobrze” przechorować ospę jako dziecko.

Do zarażenia dochodzi wskutek kontaktu z osobą chorą, choć możliwe jest też zakażenie po kontakcie z przedmiotami, garderobą czy innymi przedmiotami mającymi kontakt z płynem z pęcherzyków skórnych. Co ważne, do zakażenia dochodzi 1-2 dni przed wystąpieniem wysypki, koniec zarażania rozpoznajemy po tym, że strupki samoistnie odpadają. Całkowity okres wylęgania ospy wietrznej to 14-21 dni.

Gorączka przy ospie wietrznej

Charakterystycznymi objawami ospy są złe samopoczucie, bóle mięśni czy głowy, biegunka, wykwity na skórze oraz gorączka. Choć gorączka zazwyczaj utrzymuje się przez 2-3 dni, to w niektórych przypadkach może występować nawet przez tydzień. Jak poradzić sobie z gorączką u maluszka?

Na początek warto spróbować domowych sposobów. Sprawdza się np. napój z mleka, czosnku i miodu, czasem dodaje się również masła. Jeśli u dziecka utrzymuje się wysoka gorączka, dobrze też stosować zimne okłady z ręczników np. na czoło. Pamiętaj, aby co pewien czas zmieniać okłady.

Inna metoda to napary z różnego rodzaju ziół, np. z kwiatów lipy, czarnego bzu, dzikiej różu, pączków topoli i innych. Dobrze też pić zwykłą herbatę z miodem i cytryną, która wykazuje działanie napotne lub przeciwgorączkowe. Opcjonalnie stosuje się też kąpiele w wodzie, która będzie o 1-2 stopnie chłodniejsza niż ciało. Ważne, aby woda nie była zbyt zimna, gdyż poza zbiciem gorączki może prowadzić to do innych komplikacji zdrowotnych.

Sprawdzonym i skutecznym sposobem na gorączkę jest też podawanie środków takich jak Pedicetamol. Preparat jest w pełni bezpieczny, dlatego można podawać go nawet w pierwszym miesiącu życia dziecka – oczywiście dobrze skonsultować się z lekarzem. Ponadto dawka jest bardzo niewielka, a środek ma płynną konsystencję, dlatego też o wiele łatwiej serwować go Twojemu dziecku. Zaufaj wysokiej skuteczności i zbij gorączkę przy ospie wietrznej!