Jak zakładać pampersy dorosłym?

 

Często zdarza się, że starsze osoby lub osoby leżące muszą korzystać z pampersów dla dorosłych, gdyż z różnych względów nie mogą samodzielnie dostać się do toalety. Wobec tego zarówno ich opiekunowie jak i osoby najbliższe powinny być przygotowane na to, by pomóc im w założeniu i zmianie pieluchomajtek. Okazuje się, że nie jest to najłatwiejsze zadanie, jednak stosując się do prostych wskazówek, szybko i sprawnie można zmienić pampersa osobie dorosłej. Jak to zrobić?

Zmiana pampersa osobie dorosłej- podstawowe informacje

Wiele osób będzie musiało pomóc swoim podopiecznym w zakładaniu i zmianie pieluchomajtek. Niemniej jednak brak doświadczenia w tym zakresie potrafi każdego sparaliżować. Tak więc jak zakładać pampersy dla dorosłych? Otóż w pierwszej kolejności warto podkreślić, że należy wybrać odpowiednie pieluchomajtkiTylko prawidłowo dobrany wyrób chłonny zapewni podopiecznemu wysoki komfort ,a także i bezpieczeństwo. Co więcej, znacznie zmniejszy on ryzyko zabrudzenia pościeli, a opiekun będzie mógł mieć pewność, że jego pacjent został odpowiednio zabezpieczony. Dobrze dobrany wyrób chłonny również potrafi zmniejszyć ryzyko wystąpienia odparzeń, a w dłużej perspektywie czasu, uchroni przed powstawaniem odleżyn. Zastanawiając się jak założyć pampersa starszej osobie, trzeba mieć na względzie przede wszystkim to, by zapewnić jej maksymalne poczucie intymności. Jeśli chory może zmienić wyrób chłonny sam, a jednak potrzebuje niewielkiej pomocy, to najlepiej przeprowadzić tę czynność w pozycji stojącej.

Jak przygotować się do zmiany pampersa osobie leżącej?

Jak założyć pampersa osobie leżącej? Otóż trzeba się do tego procesu odpowiednio przygotować. Opiekun powinien więc mieć ze sobą:

  • rękawiczki jednorazowego użytku- co jest niezwykle ważne ze względów higienicznych
  • indywidualnie dobrany wyrób chłonny- czyli pieluchomajtki, najlepiej te, które zostały wykonane z materiałów „oddychających” na całej powierzchni, co uchroni przed odparzeniami i odleżynami.
  • podkład higieniczny
  • środki pielęgnacyjne- które pozwolą zadbać o skórę podopiecznego.

Jak zakładać pieluchomajtki?

Wiele opiekunów ma problem z tym jak zakładać pampersa osobie dorosłej. Okazuje się, że wcale nie musi być to niezwykle wymagające i trudne. Warto jednak stosować się do kilku wskazówek. Po pierwsze opiekun powinien założyć jednorazowe rękawiczki, a także przygotować sobie podkład chłonny. Należy go podłożyć pod odcinek kręgosłupa lędźwiowego i pośladki podopiecznego. Kolejno opiekun powinien stanąć z boku łóżka i opuścić majtki mocujące, które ma na sobie podopieczny. Kolejnym krokiem jest odwrócenie pacjenta na bok, w taki sposób, by jego plecy zwrócone były do twarzy opiekuna. Jeśli jest to wymagane, skórę podopiecznego należy oczyścić i zastosować na nią odpowiednie środki pielęgnacyjne. Następnie pomiędzy nogi chorego trzeba włożyć pieluchę anatomiczną i rozłożyć jej tylną część tak, by dokładnie przylegała ona do ciała, a jej indykator znajdował się wzdłuż linii kręgosłupa. Tak więc jak zakładać pieluchomajtki? Otóż w tym momencie, kiedy są one już w odpowiedniej pozycji, wystarczy podciągnąć je ku górze, a następnie wyciągnąć przednią część pieluchy anatomiczne i dopasować ja do krocza pacjenta. Finalnie można obrócić podopiecznego na plecy, tak by móc unieść nieznacznie ku górze, a następnie podciągnąć pieluchomajtki równocześnie z obu stron. W ten prosty sposób można bezpiecznie zmienić i założyć wyrób chłonny osobie leżącej, zachowując przy tym najwyższe standardy higieniczne i standardy bezpieczeństwa.