Jak usunąć znamiona lub pieprzyki na ciele?

Niektórzy z nas posiadają na ciele liczne znamiona lub pieprzyki – często dodają one uroku, a czasem stanowią źródło kompleksów – wszystko zależy od osoby i jej podejścia. O ile względy estetyczne to jedna sprawa, to z drugiej strony warto takie znamiona przebadać pod względem dermatologicznym i usunąć, kiedy wzbudzają w nas zaniepokojenie. Metod usuwania znamion jest wiele. To, którą z nich wybierze lekarz, zależy od indywidualnych predyspozycji i sytuacji pacjenta. Jak zatem usuwać zmaniona? Przeczytaj!

Znamiona – lokalizacja i przyczyny powstawania

Usuwanie znamion lub pieprzyków to zabieg, który należy poprzedzić konsultacją z lekarzem dermatologiem. To on we właściwy sposób jest w stanie ocenić, czy dana zmiana jest groźna czy stanowi jedynie estetyczny problem. Znamiona, czyli zmiany barwnikowe są zróżnicowane. Mogą występować już w momencie narodzin lub pojawiać się m.in. pod wpływem nadmiernej ekspozycji skóry na działanie słońca. Najczęściej występują w okolicach karku, ramion oraz środkowej linii pleców, przy nosie lub oczach, w okolicy pach czy narządów płciowych. Pacjenci często decydują się na usuwanie znamion np. ze względu na podrażnienia mechaniczne (np. ocieranie ubrań o wystające zmiany).

Jak niechirurgicznie usunąć znamię?

Aby skutecznie usunąć znamię, można skorzystać z szeregu dostępnych metod. Pierwszą z nich jest krioterapia. Zabieg ten polega na usuwaniu znamienia poprzez oddziaływanie zimna (np. ciekłego azotu). W wyniku działania tej substancji znamię ulega kriodestrukcji i tym samym znika z danego obszaru ciała. Kolejną popularną metodą będzie łyżeczkowanie. Jest to zabieg dermatologiczny, który polega na mechanicznym usunięciu danej zmiany. Ostatnią metodą służącą usuwaniu znamion jest działanie laserem np. Jett Plasma. Jest to zabieg polegający poddaniu danego obszaru działaniu elektronów oraz jonów. Procedura ta jest bardzo precyzyjna, bezbolesna i szybka. Po przyłożeniu do znamienia specjalnych głowic następuje uwolnienie ładunku elektrycznego, który usuwa dany element (znamię lub inne niedoskonałości) ze skóry. Po zabiegu nie występuje krwawienie, nie pojawiają się stany zapalne. To niezwykle szybka i skuteczna metoda, która skutecznie rozprawi się również z rozstępami, bliznami czy przebarwieniami, ponadto doskonale napnie oraz ujędrni skórę. Zabieg Jett Plasma nie wymaga specjalnych przygotowań, na obszarze zabiegowym możliwe jest użycie maści znieczulającej.

Czy warto usuwać znamiona?

Zmiany barwnikowe pojawiające się na skórze bez wątpienia powinny być pod naszą stałą obserwacją (bez względu czy kierujemy się względami estetycznymi, czy zdrowitnymi). Kiedy dane znamię budzi nasz niepokój, zmienia kształt (może się powiększyć, uwypuklić) lub kolor – bez wahania powinniśmy zwrócić się do lekarza dermatologa o pomoc i konsultację. Lekarz dysponuje odpowiednim sprzętem (dermatoskop), wiedzą i doświadczeniem, aby we właściwy sposób ocenić dane znamię i zaproponować dalszy plan działania. Metodę usunięcia znamienia również dobierze dermatolog.