Jak powinna wyglądać dieta w przypadku astmy oskrzelowej? Dlaczego ma tak duże znaczenie?

Odpowiednio zbilansowana dieta zmniejsza ryzyko chorób, choćby niektórych typów nowotworów, ale też chorób układu krążenia. Ale zdrowa dieta pozwala też zachować młodość na dłużej. Jednak to nadal nie wszystkie jej zalety, bo rzeczywiście dzięki niej można zmniejszyć objawy astmy. Jak więc powinna wyglądać dieta w przypadku astmy oskrzelowej? Dlaczego ma tak duże znaczenie?

Dlaczego tak ważna jest właściwa dieta w przypadku astmy oskrzelowej?

Odpowiednia dieta w przypadku astmy oskrzelowej rzeczywiście zmniejsza ryzyko napadów, ale też wspiera astmatyka w analizowaniu swojego stanu zdrowia. Tutaj należy bezwzględnie stosować się to wytycznych GINA z 2014 roku. Zdrowa dieta i brak otyłości zmniejsza również ryzyko wystąpienia tej choroby. Należy pamiętać, że zarówno siedzący i luźny tryb życia, jak brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej, czy źle zbilansowana dieta, to prosta droga do jej powstania. Wbrew pozorom wcale nie jest trudno kontrolować swoją dietę. Tutaj wystarczy tylko stosować się od kilku prostych zasad. Jeżeli Wasza dieta jest zdrowa, to nie trzeba stosować żadnych bardzo radykalnych jadłospisów. Przede wszystkim pamiętajcie, że:

  • dieta powinna być bogata w duże ilości warzyw;
  • należy wprowadzić do niej także większą ilość owoców;
  • należy ograniczyć jedzenie czerwonego mięsa, cukru czy wysoko przetworzonych potraw, które są ciężkostrawne – zatem jedzenie śmieciowe nawet od czasu do czasu jest zabronione;
  • trzeba spożywać posiłki regularnie – 5 razy dziennie będzie optymalne;
  • należy wybierać produkty pełnoziarniste, które są bogate w błonnik, witaminy i minerały,
  • trzeba bezwzględnie ograniczyć spożycie zbyt tłustych dań, a najlepiej z nich zrezygnować.

Co zrobić, gdy dieta ma podłoże alergiczne?

Może się okazać, że Wasza astma ma podłoże alergiczne. W takim przypadku należy wprowadzić jeszcze kilka zasad i wykluczyć niektóre produkty spożywcze. W ten prosty sposób rzeczywiście ilość ataków będzie mniejsza, a być może dojdzie też do wyciszenia choroby. Decydując się na bardziej restrykcyjną dietę, trzeba w dużej mierze ustalić, co uczula i co powoduje zwiększenie częstotliwości ataków. Jednak co do zasady, stosuje się eliminacje jaj kurzych oraz mięsa drobiowego. W tym przypadku jaja można zastąpić tapioką. W diecie nie powinno znaleźć się też zbyt dużej ilości kiełków, ale i białej mąki, a także selera, który często uczula. Astmatyk powinien zostać też przebadany czy przypadkiem nie ma uczulenia na groch, soję, brzoskwinie, melony, wiśnie, śliwki, ziemniaki, orzeszki ziemne. Do tego jeszcze testy alergologiczne powinny obejmować sprawdzenie czy astmatyk nie jest uczulony na pyłki traw czy chwasty. W przypadku wielu uczuleń dieta powinna być już ustalona pod daną jednostkę i w takim przypadku warto wybrać dobrego dietetyka w Kielcach. Ustali on odpowiednio zbilansowaną dietę, która wykluczy uczulające produkty, ale nie doprowadzi do niedoborów.

Jak zmniejszyć ryzyko występowania astmy?

Profilaktyka jest ważna i można powiedzieć, że zaczyna się zaraz po narodzinach dziecka. Przytoczymy tutaj wyniki badań. Otóż okazuje się, że dzieci karmione wyłącznie naturalnie piersią do 6 miesiąca życia wykazują zdecydowanie mniejsza skłonność do zapadania na astmę. Dlatego też zgodnie z zaleceniami WHO dziecko do pół roku powinno być karmione tylko i wyłącznie piersią. Warto też wiedzieć, że takie karmienie ograniczenia też ryzyko wykształcenia się nadwrażliwości oskrzeli oraz reakcji alergicznych na konkretne pokarmy oraz alergeny wziewne. Oczywiście trzeba jeszcze pamiętać, że sama dieta mamy karmiącej ma znikomy wpływ na skład pokarmu w piersiach. Wynika to z faktu, że pokarm wytwarzany jest z krwi kobiety, a nie z tego co zje.

Proste zmiany, a tak duże znaczenie

Jak więc zauważyliście odpowiednia dieta ma znaczący wpływ na zmniejszenie ryzyka choroby, ale i jej przebiegu. Dieta powinna być bogata w warzywa i wykluczająca jedzenie śmieciowe. Zabronione jest także picie alkoholu i palenie papierosów i to nawet w małej ilości. Prawidłowa waga ma też kluczowe znaczenie, bo badania pokazują, że u osób otyłych chorujących na astmę oskrzelową, często występuje ciężka postać choroby oraz częściowa odporność na inhalacje glikokortykoidami.