Jak leczyć łysienie?

Łysienie to przypadłość, z którą w zasadzie należałoby od razu udać się do lekarza dermatologa. Czasami jednak na własną rękę próbujemy wyleczyć się z łysienia za pomocą różnego rodzaju preparatów. Sprawdzamy, w jaki sposób można efektywnie leczyć łysienie i kiedy bezwzględnie należy udać się do lekarza.

Domowe sposoby

W internecie można znaleźć wiele różnego rodzaju kuracji przeciwko łysieniu. Zwykle są to domowej roboty mieszkanki, które można wykonać na bazie składników, które zwykle mamy w kuchennych szafkach. Warto jednak mieć na uwadze, że preparaty domowej roboty mogą okazać się skuteczne jedynie w sytuacji przejściowych problemów z nadmierną utratą włosów, jednak na dłuższą metę raczej się nie sprawdzą. Ich zaletą jest fakt, że pozbawione są chemicznych dodatków, które niekorzystnie wpływają na skórę głowy, mogąc tym samym pogłębiać problemy z łysieniem.

Środki z drogerii i apteki

Innym sposobem na łysienie są preparaty dostępne w drogeriach i aptekach. Mamy tu do wyboru szereg różnego rodzaju kosmetyków – od szamponów (np. https://haircure.pl/szampony/) po maski i olejki czy serum (np. https://haircure.pl/serum/). Zanim jednak zdecydujemy się na zakup czegokolwiek, dobrze jest dokładnie przeczytać ulotkę i zalecenia producenta. Może bowiem okazać się, że dany środek zawiera substancje uczulające bądź silnie oddziałujące na skórę głowy, co może być niekorzystne przy dużej utracie włosów. Środki dostępne bez recepty zwykle można stosować kilka tygodni, choć niektóre z nich nadają się do stałego użytku. Niestety, ich skuteczność w cięższych przypadkach również jest ograniczona, dlatego poradzą sobie one jedynie z lekkimi problemami z łysieniem.

Kiedy do lekarza?

Wizyty lekarskiej nie można odkładać w sytuacji, gdy mamy do czynienia z naprawdę sporą utratą włosów. Co to dokładnie oznacza? Zazwyczaj do lekarza udajemy się, że włosy wychodzą nam przysłowiowymi garściami lub zauważamy na skórze głowy widoczne placki, które powinny pokrywać włosy. Łysienie jest schorzeniem, które na pewnym etapie wymaga kompleksowego leczenia. Lekarz przepisze nam preparaty, które wspomogą porost włosów i odżywią skórę głowy. Większość z nich oparta jest na sterydach, dlatego też nie wolno ich stosować zbyt długo i należy to robić jedynie pod nadzorem lekarza. W praktyce leczenie łysienia trwa zwykle kilka miesięcy i opiera się na stosowaniu odpowiednich szamponów, a także innego rodzaju płynów aplikowanych bezpośrednio na skórę głowy. Dodatkowo lekarz przyjrzy się naszej diecie i stylowi życia, które również mogą odpowiadać za nadmierną utratę włosów.